2 Çocukla Arabayla Yunanistan Turu

2015 yılı  hayatımıza büyük bir güzelliği daha getirdi. İkinci çocuğumu da sağlıkla kucağıma aldım. Aldım almasına da, yoğun geçen bir hamilelik, doğum, doğum sonrası, evde tempomuzun artması derken yorulan bedenlerimizde şarj ihtiyacı had safhaya erişti. Eh, bizim şarj olma  gezmek, yeni yerler görmek üzerine…

Evde biri 5.5 aylık bebek, biri 4 yaşında iki çocuk olunca,  yaz tatili kapıya gelip çatmadan evvel insanların üzerinde fikir birliği yapmışcasına bana söylediği “Eeee bu sene tatili unut, bebekle tatil, çocukla tatil  olmaz. Hele yurt dışı tatili , hele sizin aksiyon dolu tatilleri? Aklına bile getirme, en fazla gidersin herşey dahil bir otele, bakma o bile çok yorucu , çocukla gezmek imkansız” sözlerini kulak arkası edip, eşimi ikna edici bir planla karşısına çıktım:)  Daha evvel adaları ile tanıştığımız Yunanistan’ı bu sefer anakara’dan gezmeyi  kafamıza koyduk…

hudutselfie

İpsala Hudut’ta beklerken biz:)

 

YUNANİSTAN GEZİ SÜREMİZ, GEZİ ROTAMIZ

Arabayla Yunanistan turu  için  gezi süremizi 10 gün olarak belirledik ve aşırı kalabalıkları aşmak adına Ramazan Bayramı’nın birinci gününden başlattık, dönüşümüzü ise Pazartesi gününe özellikle denk getirdik. İyi ki de böyle yapmışız, bu kararımız sınır kapısında bize sıra beklememek olarak geri döndü 🙂 Rotamız ise İstanbulKavala (1 gece) – Halkidiki Sithonia Yarımadası (5 gece ) – Taşöz (Thassos) Adası (3 gece) –Dedeağaç (Alexandroupoli) ( 1 gece) -İstanbul dönüş şeklinde idi. Ayrıntılı incelemek isteyenler ekli haritada Yunanistan rotasını inceleyebilir, büyütme küçültme yapabilirler:)

 

Sürekli yollarda olmamak, araba kullanmamak adına, rotamızdaki Kavala ve Alexandroupoli gezilerimizi konaklamalı planladık. Bu bizi gezimiz esnasında oldukça rahatlattı.

Rotaya Selanik, İskeçe ve daha bir çok yeri, çocukları çok fazla zorlayabileceğimizi düşünerek özellikle almadık.

 

NEDEN ARABAYLA ? NEDEN YUNANİSTAN TURU ?

En önemlisi minik kızımızın ilk uzun seyahati. Oğlumuz da  henüz küçük, 4 yaşında.  Gerektiği yerde duraklayabilmek, gittiğimiz yerde rahat gezebilmemiz ya da aniden geziyi sonlandırmamız gerekebilir.  Ayrıca, bu gezimizdeki rotamız tamamen araba ile gezmeye uygun. Gideceğimiz yerlerin mesafesi  güney bölgelerimizdeki tatil yerlerine göre daha yakın. Zaten gittiğimiz  dönemde bayram tatili için Ege ve Akdenizi tercih eden arkadaşlarımızdan 17 saat yolculuk yapanları duyunca onlar adına çok üzüldük, çocuklarla ne yapardık dedik, düşüncesi bile sinir bozucu…

Yunanistan, son bir kaç yıldır farklı adalarına gittiğimiz ve keyifle tatil yaptığımız bir yer. Denizi temiz, yemekler güzel, insanlar canayakın ve genel olarak yardımsever. Ülke genelinde en pahalı restoranta da gitseniz, en havalı plaja da  gitseniz örneğin bir frappe fiyatı bir iki euro oynar. Bir şezlong fiyatı, meze fiyatı aşağı yukarı aynıdır. Yani çok üzülerek söylüyorum, bizim ülkemizdeki bazı işletmelerin  fahiş fiyatlarla insanları ötekileştirme ya da sodaya 50lira fiyat biçerek “mekan kalitesini” arttırdığını düşünme mentalitesi  pek yoktur. En güzel plajlar genel olarak halka açıktır, ya şezlong kiralarsınız, ya birşeyler yer içersiniz şezlong-şemsiyeye para almazlar ya da kendi şemsiyenizi koyabileceğiniz alanlar vardır, orayı kullanırsınız.

Yunanistan gezimiz, krizinin tam da ayyuka çıktığı günlere rastladı,  ama kredi kartı geçen yerlerde ne ödeme sorunu yaşadık, ne halkta bir panik gördük, hayat hep gördüğümüz gibi akıyordu Yunanistan’da.

 

Yunanistan'a Hoşgeldiniz

Yunanistan’a Hoşgeldiniz

ÇOCUKLA YUNANISTAN TURU ÖNCESİ SON HAZIRLIKLAR

Schengen Vizesi  aldıktan sonra , aracımızı yurtdışına çıkarmak için gerekli işlemleri yaptık. Özel araç ile Yunanistan’a girişlerde maalesef uluslararası ehliyet denilen bir belge almanız ve aracınıza Yeşil Sigorta denilen bir sigorta yaptırmanız gerekmekte. Bu belgenin alınması ile ilgili  hazırlık sürecini buradaki yazımda paylaşmıştım.

Anne olarak işin ikinci ve en zorlu kısmı bebekle ve ufak çocukla tatile giderken neler alınmalı konusu oluyor. Hele bir de yurtdışına çıkarken, üstüne üstlük arabanız da bizim gibi ufak bir araç ise:) Neyse, aklımı oynatmadan çocukların tüm ihtiyaçları, bizim eşyalarımız, ilaçlar, iki çocuk arabası (akşamları oğlum da yürümek istemiyor ve en önemlisi uyku amaçlı kullanılıyor tatillerde) da dahil olmak üzere  arabaya sığdık:) Bebekle tatilde valizinizde neler olmalı karar veremeyenlerdenseniz buradaki yazımı okumanızı öneririm.

Sabaha karşı yola çıkacağımızdan telaş ve çocuklarla vakit kaybı olmasın diye valiz, bebek arabaları vs.  yerleştirme işlerimizi akşamdan hallettik. Yavrularımızı yolda giyecekleri rahat kıyafetlerle yatırdığımdan ikisini de kucaklayıp sabah karşı yola revan olduk 🙂

 

İPSALA ÜZERİNDEN ARABAYLA YUNANİSTAN SINIR GEÇİŞİ

İpsala Gümrük Kapısı

İstanbul’dan Tekirdağ ve  İpsala rotasını izleyerek sınıra  vardık. Sınıra yaklaşırken yolun sağında uzun Tır kuyrukları görebilirsiniz, sakın arkalarına girip bekleme yapmayın, soldan devam edin.

İpsala’dan Yunanistan’a çıkmadan evvel 3 adet Türk kontrol noktası var.Birinci noktada aracınızın kaydı alınıyor eğer araç ilk defa yurtdışına çıkıyor ise. İkincisinde pasaport ve çıkış harcı kontrolü yapılıyor. Biz, yurtdışı çıkış pulunu önceden yatırıp banka dekontunu ibraz ettik, yatırmayanlar için bu kontrol noktası öncesi işlem yapılacak gümrük veznesi var. Üçüncü durak noktanızda ise araç sahibinin pasaportu ve ruhsat isteniyor.Biz, işlemlerimizi neredeyse hiç sıra beklemeden yaptırıyoruz, sınır çok sakin.

İpsala Hudut Kapısı

İpsala Hudut Kapısı

 

Arkasından nöbetteki Mehmetçik kardeşlerimizle karşılıklı el sallayarak vedalaşıyoruz ve Meriç Nehri üzerindeki Meriç Köprüsü üzerinden Yunanistan’a geçiş yapıyoruz. Kırmızı beyaz köprü korkulukları , mavi beyaza dönüyor…

Yunanistan Sınırı

Yunanistan Sınırı

Yunanistan sınırında ise sadece tek kontrol noktası var. Burada pasaportlar, uluslararası ehliyet, green card denilen yeşil sigorta belgeleri istendi, ben ve eşim parmak izi verdik, Yunan ellerine karayolu ile sorunsuz bir şekilde girişimizi yaptık.

Yunanistan karayolu sınırı

Sınır geçişi sonrası soluklanmak, Ela’nın ihtiyaçlarını karşılamak, Efe’ye bir şeyler yedirmek adına hemen sınırı geçer geçmez solda bulunan  ilk kafeteryada mola verdik, zaten sonrasında da uzun süre mola yeri görmedik otobana girince 🙂 Yunanlıların milli içeceği diyebileceğimiz  ve bizim de çok sevdiğimiz frappelerimiz (soğuk kahve) ile serinledik.

Yunanistan’a girer girmez oldukça düzgün bir otobana giriyorsunuz. Otobanda tabelalarda Yunan Alfabesi yanında Ingilizce tabelalar da mevcut, sıkıntı yaşanmıyor. Ben, otobana dolu depo ile girmenizi tavsiye ederim çünkü bizdeki gibi otoban üstü benzin istasyonları, mola yerleri yok. Bu tür ihtiyaçlar için otobandan çıkmanız gerekebilir. Biz, benzinimizi İpsala’ya yaklaşmadan hemen evvel Türkiye’den aldık önümüzde istasyon bulamazsak diyerek, iyi ki de öyle yapmışız. Egnatia Odos ya da E 90 denilen otobanda belirli yerlerde ücret alınıyor. Araç ücreti 2.40 Eur ve nakit ödeniyor. Hız sınırlaması mevcut fakat uyan yok 🙂  Biz çocuklar olduğundan zaten temkinli gidiyoruz ama Yunan kardeşlerimizin de sürat konusunda bizim milletten aşağı kalır yanı yok, gaza basan basana, aman dikkat..

İstanbul Kavala arası yaklaşık 450 kilometre ve 5 saat gibi öngörülüyor google tarafından ama yolun Türkiye tarafında  geçen 250 km’ye yakın kısmı Ankara İstanbul otobanı değil yani 🙂 Bu sebeple bu yolu tek nefeste 5 saatte alabilmek bana pek mantıklı gözükmedi.  Gidenler varsa yazarlarsa memnun olurum..İpsala Hudut sonrası Kavala yaklaşık 200 kilometre.

Biz ise, bez değiştirme, emzirme, yemek molası, çocukların sıkılma, hava alma molası gibi duraklamalar ile Kavala’ya 7 saatte varabilmenin mutluluğu içindeyiz:)

Çocukla Kavala Gezi Rehberi Burada….

Yunanistan’a yaptığımız daha önceki gezileri okumak ister, biraz ada havası alalım derseniz ekli linkleri kullanabilirsiniz..

Sisam (Samos ) Adası Gezi Rehberi

Mykonos Gezi Rehberi 

Naxos (Nakşa) Adası Gezi Rehberi

Paros Adası Gezi Rehberi

Antiparos Adası Gezi Rehberi

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

20 Yorum

  1. Rasit
  2. Vatangül Tanyolaç
  3. Tan
  4. Figen
  5. cumhur
  6. Kema
  7. Tahir
  8. Aysu
  9. sema