Kavala Gezi Rehberi

Arabayla Yunanistan gezimizin ilk durağı olan Kavala şehri, çoğu gezginin Osmanlı ayak izlerini görmek için en azından günübirlik uğradığı rotalardan. Osmanlı döneminin  önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kavala, Osmanlı Dönemi Mısır Valisi  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın doğum yeri. Şehire ilk girişte  Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan tarihi su kemeri dikkat çekmekte..

Kavala'da tarihi su kemerleri

Kavala’da tarihi su kemerleri

KAVALA’YA NASIL GİDİLİR?

Kavala, İstanbul’dan yaklaşık 450 kilometre. Kavala’ya özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi, Yunanistan’a sefer yapan otobüs firmalarından Ulusoy , Derya Turizm , Alpar TurizmMetro Turizm, Kamil Koç,  Kavala dışında da Yunanistan’da birçok şehre  sefer düzenliyor. Bunun  dışında bildiğiniz firmalar var ise yorum olarak yazarsanız bu yazıyı okuyanların faydalanma imkanı olur.

Kavala, aynı zamanda Dedeağaç (Alexandroupoli ) ve Taşöz (Thassos)  Adası’na gezi planı yapacakların da uğrayabilecekleri bir nokta. Kavala Dedeağaç arası 148 kilometre. Taşöz Adası’na geçiş yapılacak Keramoti kasabası 27 kilometre uzaklıkta. (Not: Kavala’dan direk Taşöz feribotu da var ama tercih etmeyin. Seferler Keramoti’den daha sık ve Keramoti’den Thassos’a geçiş daha hızlı;  yaklaşık 45 dakika.)

Bu arada yeri gelmişken belirteyim, İpsala’dan Yunanistan’a giriş  yaptığınızda, Thassos adasına geçiş yapılacak Keramoti Kasabası, Alexandroupoli (Dedeağaç)’yi geçtikten sonra, Kavala’ya gelmeden evvelki bir konumda yer alıyor.

Agios Nikalaos ya da Aziz Nikolaos Kilisesi, (eski Pargalı İbrahim Paşa Camii)

Agios Nikalaos ya da Aziz Nikolaos Kilisesi, (eski Pargalı İbrahim Paşa Camii)

 

 

KAVALA’DA GEZİ REHBERİ 

Kavala’da gezilip görülecek tarihi yerlerin birçoğu  Panagia adı verilen eski şehir çevresinde toplanmış.  Şehirde başlıca gezilecek yerler; Kavala Kalesi, Mehmet Ali Paşa Külliyesi (Şimdilerde Imaret Hotel adı altında hizmet veriyor), Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi, Hüseyin Bey Camii, Aziz Nikolai Kilisesi( Pargalı İbrahim Paşa Camii) ve Tütün Müzesidir.

Kavala Kalesi ve Eski Şehir

Kavala Kalesi ve Eski Şehir

Panagia bölgesine giden ve şehir merkezinden kalkan bu şirin trenler, dar yokuşlu patika yolları yürümek istemeyenler ve çocuklu aileler tarafından tercih sebebi olabilir. Biz bebek ve bebek arabası ile özellikle kale çevresini gezmenin eziyet olacağını bildiğimizden  bölgeyi baştan ziyaret etmeme kararı almıştık,  hava da bu kararımızı teyit edercesine çok ama çok sıcak. Otel görevlileri  de bebekle bu gezinin çok zor olacağını söyleyince planımız doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz.

kavala tren

Tren hareket saatleri; Pazar hariç hergün 14.00 e kadar…

kavala2

Kavala’ya vardığımızda ilk işimiz limanda bulunan otelimiz Airotel Galaxy’ye yerleşmek oluyor. Kavala liman ve şehir merkezinde otopark sıkıntısı var, otelin otoparkı var ama o kadar yoğun ki anahtarı bırakmak gerekebiliyor İstanbul usulü. Lokasyon muhteşem, odalar temiz, terasta bulunan restorandaki Kavala manzarası ise harika.. Genel olarak memnun kalıyoruz.Kavala şehrindeki  diğer otellere de buradan bakabilirsiniz.

Kavala Limanı

Kavala Limanı

KAVALA’DA NE YENİR

Kavala’da ne yenir derseniz tabiki taze deniz ürünleri derim. Yunanistan, feta denilen beyaz peyniri o kadar güzel sunuyor ki, her yemeğe eşlik eden Greek salad denilen yeşil salatanız koca bir dilim beyaz peynirle gelecek. Kalamar kızartma, midye saganaki, deniz ürünleri ile yapılan pilavlar, kabak ve patlıcan kızartma, tatziki (cacık)  benim favorilerim. İçecek tercihleri değişse de Yunanlıların resmi içeceği Ouzo(uzo) neredeyse tüm masalarda.. Ouzo’da en çok tercih edilen marka Barbayanni.. Kavala’da tatmadan dönmeyin diyebileceğim bir de tatlı var, Kavala Kurabiyesi. Hatta tatmayın, mutlaka bir iki paket alın:)

Kavala Kurabiyesi

Kavala Kurabiyesi

Biz, yemek yemek için öğlen otelimize yürüyerek birkaç dakika olan Orea Mitilini (Güzel Midilli anlamına geliyor) ya da Todori diye bilinen restorantı  tercih ediyoruz ve bizden ortalamanın biraz üstünde not alıyor. Kavala’da hiç yabancılık çekmeyeceksiniz, hoşgeldiniz diye karşılanacaksınız, yan masada, arka masada her yerde vatandaşlarımız ile karşılaşacaksınız, menüleri Türkçe okuyacak, garsonların çat pat Türkçeleri ile sipariş vereceksiniz:)

Hava sıcak, gün içinde sokaklar bomboş, çoğu dükkan kapalı. Rahat rahat gezinip çocuklarla açık havada vakit geçirip birşeyler içerek yol yorgunluğumuzu atıyoruz. Efe tabi ki  her çocuk gibi dondurma ile mutlu…. Daha  sonra  otele dönüp arabamızı alıyor ve  tur şirketlerinin deyimiyle! panoramik bir şehir turu yapıyoruz.

Kavala sokakları

Kavala sokakları

Akşam yemeği için yine limanda bulunan Apiko  isimli restoranı tercih ediyoruz. Yemek ve mezeler konusunda çok başarılı buluyoruz..

Apiko lezzetleri

Apiko lezzetleri

Politika’ya girmeyi hiç sevmem ama, Apiko’da oturup eski şehire doğru bakarken gördüğüm dev bir duvarda K.K.T.C.’nin olduğu bölümü kanlı bir şekilde resmeden  Kıbrıs haritası gözümü tırmalıyor. Yunanistan genelinde yol kenarlarında bir iki sefer daha görüyorum bu tabelayı…

Kıbrıs haritasında kanlı KKTC

Kıbrıs haritasında kanlı KKTC

 

KAVALA PLAJLARI

Kavala şehrinde denize girmeyi tercih etmiyoruz ama yolunuz buralara düşüp de denize girmek isterseniz, Perigali, Rapsani, Kalamitsa şehir merkezinde; Batis, Tosca, Palio, Nea Peramos (Ammolofi) şehrin  dışında yer almakta..

 

Kavala Limanı akşam iyice canlanıyor. Kafeler dolu, restorantlar da…

Liman çevresinde tur atanlara sokak müzisyenleri ve ılık  esen bir rüzgar eşlik ediyor, Kavala’yı seviyoruz biz… Efe sakin ve keyifli bir akşam geçirirken, Ela’nın yorgunluğu iyiden iyiye kendini hissettirip huzursuzlaşmaya başlıyor. Artık geceyi  sonlandırma zamanı.

Bir sonraki gün istikametimiz Halkidiki Sithonia 210 kilometre ötede…

Gezimizin Halkidiki Sithonia kısmı yakında…

Yunanistan Turu’na nasıl karar verdik, hazırlık aşamalarımız nasıldı? Buradan okuyabilirsiniz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

9 Yorum

  1. Serra
  2. OSMAN EKMEKÇİ
  3. Seher