gezipaylasim

ATİNA GEZİ REHBERİ

Son yıllarda  sık bir şekilde ziyaret ettiğim ülke Yunanistan olunca, artık başkent Atina notlarını toparlama vakti geldi.. Yunanistan’ın tarihsel mirası sebebi ile oldukça yoğun turist ziyareti alan Atina’yı, iki kez ziyaret etme fırsatı buldum ve şehirde dolu dolu vakit geçirdim.

Bu yazının yayınlandığı tarihlerde ise üçüncü seyahatimi yapıyorum ve yazıya yeni gelişmeleri ekliyor olacağım.

Atina Turları, son dönemde ülkemizde yoğun ilgi görüyor. Ülkemize bir o kadar yakın bir o kadar uzak ülke Yunanistan’ın tarih yazan başkentini kendiniz gezmek isterseniz, hazırladığım kapsamlı Atina Gezi Rehberi’nden faydalanabilirsiniz.

Atina, Milattan Önce 3000’lere dayanan etkileyici bir tarih ve kültürel mirasa ev sahipliği yapmasının yanında, sokakları capcanlı, kaotik, şaşırtıcı, yoğun graffitti duvarlara, bit pazarına, yoğun turist kalabalığına eşlik eden hareketli ve capcanlı insanlara sahip, içinde birçok zıtlık barındıran kozmopolit bir başkent 🙂 Uzun lafın kısası biz Atina’yı kaotik yapısına rağmen ailecek sevdik. Gerçi gezi sırasında 5.5 yaşında olan oğlum yoğun gezi programımız ve Akropolis tırmanışı anında bu fikri tamamen reddetti.

”SİTEDE YER ALAN VE SÜREKLİ GÜNCELLENEN YUNANİSTAN İLE İLGİLİ TÜM GEZİ YAZILARINA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ”

 

ATİNA NEREDE?

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, Yunanistan’ın Attica Bölgesinde yer alıyor.

ATİNA’YA GİTMEK İÇİN VİZE GEREKLİ Mİ? YUNANİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Evet, Yunanistan Avrupa Birliği’nde  olduğundan, Yunanistan’a gitmeden evvel Schengen vizesi almanız gerekmekte.Yunanistan’da geçerli para birimi Euro’dur.

ATİNA’YA NASIL GİDİLİR? ATİNA’YA ULAŞIM

Yunanistan’ın başkenti Atina Havalimanı Eleftherios Venizelos Havalimanı’na, tüm Avrupa ülkelerinden ve Kuzey Amerika’dan direkt veya aktarmalı uçuş imkanı mevcut.

Ülkemizden Atina’ya uçak ile ulaşabileceğiniz gibi, otobüs veya özel arabanız ile de ulaşabilirsiniz. İstanbul için hem Atatürk Havalimanı, hem de Sabiha Gökçen Havalimanından sürekli düzenli uçuşlar var. Seyahat süresi yaklaşık 1 saat 20 dakika civarı.

Atina’ya arabayla nasıl gidilir, Arabayla Atina kaç saat derseniz, İstanbul Atina arası 1096 kilometre ve yaklaşık 10-11 saat seyahat süresi olacaktır. Arabayla Yunanistan’a gitmeden önce Arabayla Yunanistan için Gerekli Evraklar ve İki Çocukla Arabayla Yunanistan Turu yazılarımı okumanızı öneririm

Otobüsle Yunanistan’a gitmeyi düşünüyorsanız ve vaktiniz varsa, otobüsle Atina’ya gitmek için yolculuk uzun (yaklaşık 15 saat veya sınır geçişleri sebebi ile artabilir)  ama maliyeti oldukça düşük olacaktır. İstanbul’dan Atina’ya belli başlı otobüs firmaları seferler düzenliyor ve yolculuk Esenler Otogarı’ndan başlıyor.

Biz yolculuğumuzu uçak ile yaparak Atina’ya ulaşıyoruz.

 

 

ATİNA METRO HAT HARİTASI

 

 

ATİNA HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE  ULAŞIM

Atina Havaalanı, Atina şehir merkezi Syntagma’dan 33 kilometre uzakta. Havaalanından şehire gelmeniz için taksi, metro veya otobüs seçenekleriniz var.

METRO ile gitmek isterseniz M3 (Metro Line 3 yani 3 nolu) Metro Hattını kullanabilirsiniz. Bilet ücreti tek yön 8, gidiş dönüş 14 Euro. Şehrin merkezi olan olan Syntagma veya Monestraki bölgesine ulaşım yaklaşık 50 dakika.

OTOBÜS İLE gitmek isterseniz, Atina havalimanından 4 otobüs hattı geçiyor:

x95 ,Syntagma yani şehir merkezine giden hat.Yolculuk yaklaşık 7o dakika.  X93 Kifissos-Liosion hattı. X96  Pire Limanı hattı ve X97 Elliniko metro istasyonu hattı. Otobüs ücreti 5 Euro, tek yön giderseniz 2.5 Euro. Otobüslerin hepsi 24 saat çalışıyor.

Eğer havaalanından Pire Limanı dışındaki diğer iki liman olan Rafina veya Lavrio’ya yada aşağıdaki bölgelere gidecekseniz KTEL isimli otobüsleri kullanabilirsiniz.KTEL, Rafina Limanı, Markopoulo,Lavrio Limanı, Kalyvia ve Keratea hattını kapsıyor.

TAKSİ ile ulaşmak tabi ki en konforlu ama en maliyetlisi.. Taksi yaklaşık 40 dakika gibi bir sürede Synatgma meydanına varıyor. Taksi ücretleri Syntagma için 35 ile 55 Euro arası tutabilir. Kalabalık iseniz veya çocuklarla seyahat ediyorsanız fayda/maliyet oranını değerlendirebilirsiniz.Fiyata otoban geçişi ve bagaj ücreti dahildir fakat binmeden evvel mutlaka fiyatı konuşmakta fayda var.

ATİNA PİRE(PIRAEUS) LİMANINDAN ATİNA ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Eğer Atina’ya Pire Limanından ulaştı iseniz, şehir merkezine (Syntagma) gitmek için metro,otobüs yada taxi kullanabilirsiniz.

Metro Kullanacaklar M1 metro hattı ile Monostraki İstasyonuna gelip, oradan aktarma ile Syntagma’ya ulaşabilir.

Otobüs ile merkeze gitmek için x80 Pireaus-Acropolis-Syntagma otobüsüne binebilirsiniz. Yolculuk süresi trafik sebebi ile uzun olabilir ama Atina’yı seyrede seyrede yapacağınız ucuz bir yolculuk türü olacaktır.

Pire Limanından şehir merkezine taksi yaklaşık 20 Euro civarı tutmakta.

ATİNA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Atina’da şehir içi ulaşım otobüs, metro, tren ve tramvay ile sağlanıyor. Taksiler güvenli fakat her zaman fiyatı netleştirmekte,taksimetre kullanılıp kullanılmadığına bakılmasında  fayda var.

Toplu taşım araçlarıda 90 dakikalık bilet 1.40 Euro

Günlük bilet 4.50 Euro 24 saat sınırsız kullanım

5 günlük bilet 9 Euro Bunu dışında 3 günlük turist bileti 22 Euro . Bu fiyata sınırsız Atina şehir içi ulaşım yanında, Metro 3 hattı ile veya Havalimanı otobüs hattı ile Atina Havalimanına gidiş geliş dahil.

Biletler bilet otomatlarında, tüm istasyonlarda ve büfelerde (kiosk) satılıyor. Araçlara binerken biletinizi makinaya basmayı unutmayın, aksi takdirde olası bir kontrolde biletsiz yolcu muamelesi görüp ceza ödemeniz gerekebilir.

ATİNA KAÇ GÜNDE GEZİLİR?

Atina’nın ne kadarını görmek istediğinize bağlı. Hızlı bir giriş yapayım derseniz, Atina’yı 2 veya 3 günde gezebilirsiniz. Bolca yürümeye hazırlıklı olun 🙂 Atina canlı, kozmopolit, yaşayan bir şehir, şehri sevip aşağıdaki gezilecek yerlerin hepsini görmek isteyenler daha fazla vakit ayırabilir, bence pişman olmazlar.

ATİNA HAVA DURUMU ve ATİNA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Atina’da hava ülkemize çok benzer, yaz aylarında biraz daha bunaltıcı sıcaklar yaşanıyor. Yazın sıcak ve keyifli olmasının yanında, çok yoğun bir turist kalabalığı da oluyor.Gezileriniz için sonbahar ve ilkbahar ayları da oldukça keyifli olacaktır.Atina bence tüm yıl boyu ziyaret edilebilecek hareketli bir şehir.

Hava durumundan bahsetmişken başlıca turistik ziyaret noktası olan Akropol’e (Akropolis) Ağustos öğle sıcağında çıkmak gibi bir çılgınlık yapmayın. Mecbursanız su, şapka, gözlük, güneş kremi tüm silahlarınızı kuşanın 🙂 Eylül ayında yaptığımız gezimizde bile oldukça sıcaktı hava. Ufak oğlumu bu gezi sonrası gerçekten çok takdir etmiştim…

ATİNA GENEL BİLGİLER

Atina, aslında her tarafında insanlık tarihinin muhteşem kalıntılarını izleyebileceğiniz bir açık hava müzesi. Bunun yanında hareketli gündüz ve gece yaşantısı, genç nüfus sdinamikliği, denize girebileceğiniz güzel kumsalları, yakınındaki Saronik körfezi ve adalar ile size birçok seçenek sunan kosmopolit bir başkent.

Atina’da sıklıkla göreceğiniz isim Attica (Atika ) Bu isim, Atina’yı da içine alan merkez bölgenin eski çağlardaki adı)

Atina’nın kalbi diyebileceğimiz bölge Syntagma Meydanı ve çevresi. Syntagma yani Anayasa Meydanı, Yunan Parlemento Binasının da bulunduğu şehrin her türlü kültürel ve aynı zamanda protesto eylemlerinin yer aldığı bölge. Resmini görünce aa ben gördüm burayı diyeceğinizi duyar gibiyim. Bizde Taksim neyse, Atina’da Syntagma odur diyebiliriz.

Synagma meydanı yakınında bulunan Ermou Caddesi şehrin en popüler caddesi. Yunan Yemeği yiyebileceğiniz restoranlar, kafeler, alışveriş yapabilecğiniz dükkanlar sağlı sollu bu caddede yer alır. Millet olarak her yeri ülkemizdeki bir yere benzetme hastalığı sebebi ile burasına da İstiklal Caddesi diyebilirsiniz, mimari olarak da oldukça benzer.

 

ATİNA’DA NEREDE KALINIR? ATİNA KONAKLAMA REHBERİ VE ATİNA OTELLERİ

Atina’da turistik ve tarihi yerler genellikle birbirine çok yakın ve çoğu yürüme mesafesinde. Bu sebeple, tercih edilen konaklama mekanları genellikle Ermou caddesi ve Syntagma Meydanı, Monastraki, Plaka çevresinde oluyor. Bu bölgelerde kalırsanız birçok müzeye yürüyerek yada metro yada otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Bölge her bütçeye göre otel,hostel bulunur. Ben Atina’da merkezdeki iki otelde konakladım ayrı ayrı gidişlerimde ve ikisini de gönül rahatlığı  ile önerebilirim. Electra Hotel , Ermou Caddesi’nin tam merkez alışveriş caddesi üzerinde , Royal Olympic Hotel  ise Plaka’ya ve Akropolis’e çok yakın, Hadrian Kapısının hemen yakınında, Syntagma Meydanına 5 dakika ve  yine şehrin tam kalbinde…

 Tüm Atina  Otelleri  için tıklayın

BÖLGE BÖLGE ATİNA OTELLERİ

Syntagma Otelleri

Plaka Bölgesi Otelleri

Monastraki Otelleri

Psiri Otelleri

Koukaki Otelleri

Kolonaki Otelleri

Pire  Şehir merkezi Otelleri

Atina yıl boyu oldukça fazla turist ağırlayan bir şehir olduğu için seyahat tarihleriniz netleşir netleşmez son dakikaya bırakmadan rezervasyon yapmakta fayda var.

Eğer Atina’da merkezde bir işiniz yok veya Pire limanından ada geçişleri için konaklama ihtiyacınız varsa  PİRE LİMANINA EN YAKIN OTELLER İÇİN TIKLAYIN

Eğer Atina’nın sahil kısmında konaklama arıyorsanız aşağıdaki bölgeleri tercih edebilirsiniz;

 Glyfada Otelleri

Vouliagmeni Otelleri

 

ATİNA’DA BAŞLICA GEZİLECEK YERLER

AKROPOLIS

Dünya tarihinin en büyük yapıtlarından biri olan bu yapıyı herhalde tanımayan yoktur. Antik Yunan’ların tanrıları için inşa ettikleri dönemin en kutsal yapıtı. Akropolis kelime anlamı olarak yukarıdaki şehir anlamına geliyor.

 

Akropolis, Syntagma Meydanı’na yaklaşık 10 dakika mesafede. Şehir içi turları yapan tüm  Open Tour Get on/Get Of (İstanbul’da da olan üstü açık indi bindi yapabilceğiniz gezi otobüsleri) turlarının Akropolis’te durağı var. Ayrıca Atina sokaklarında rastlayacağınız turistlerin yoğun rağbet gösterdiğği şirin Happy Train’de Akropolis’te duruyor.

Alternatif olarak Kırmızı Hattı kullanan Metro hattının da Akropolis’te durağı var.

Akropolis’te göreceğiniz başlıca yapıtlar

PARTHENON TAPINAĞI (Parthenon)

Şehrin koruyucu tanrıçası Athena adına yapılmış gösterişli tapınak. 2500 yıl önce yapımının 10 sene gibi bir sürede yapıldığı düşünülürse çok etkileyici. Tapınak, tarih boyunca yangında zarar görmüş, ardından Hristiyanlar tarafından kiliseye çevrilmiş, Osmanlı döneminde Cami olarak kullanılmış, Osmanlı Venedik savaşında cephanelik olarak kullanılırken ise bombalanarak çok büyük hasar almış.Partenon en sonunda 1800 lü yıllarda İngilizler tarafından yağmalanmış ve günümüze bu şekli ile ulaşmış.

ERECTHEION TAPINAĞI

Atina’nın mitolojik kralları Erectheion ve Cecrops için yapılan tapınak, özellikle dışında bulunan kadın figürleri ile oldukça etkileyici.

Tağınağın birde mitolojik öyküsü var;

Rivayete göre Atina şehrinin koruyucu tanrısı  olmak için Athena ve Poseidon arasında bir yarışma düzenlenir. Hangisinin vereceği şehre daha faydalı olacaksa, kazanan o olacaktır. ilk olarak Poseidon elindeki 3 başlı mızrağını yere vurur ve bir çeşme belirir fakat Denizler Tanrısı Poseidon’un çeşmesi zamanla tuzlanır. Athena’ya sıra geldiğinde elindki mızrağı yere vurur ve ortaya bir zeytin ağacı çıkar. Dünyada barış ve zenginliği temsil eden ağaç, Atinalılar tarafından benimsenir ve koruyucu Tanrı Atina olur. Bu yarışmanın yapıldığı yer Erektheion tapınağıdır ve önünde bir zeytin ağacı bulunur.

PROPTLAEA

Akropolis’in giriş kapısı. Giriş yaptıktan sonra merdivenlerde yoğun turist kalabalığının olduğu yer 🙂

 

NİKE TAPINAĞI

Zafer Tanrısı olan Nike’a adanan tapınak, aslında oldukça ufak .

DIONYSUS TİYATROSU

Akropolis’in güney tarafında olan tiyatro 18.yy da ortaya çıkartılmış

ODEON OF HEREDOS ATTICUS

Oldukça iyi durumda günümüze kadar ulaşan tiyatro, Akropolis’in en büyük tiyatrosu. Günümüzde de birçok etkinliğe ev sahipliği yapmakta.

Akropol ve Dionyssos Tiyatrosunu(Yunanistan’ın en antik tiyatrosu)  kapsayan giriş bileti 20 Euro. Eğer 30 Euroluk bilet seçeneğini tercih ederseniz Keramikos, Olimpik Zeus Tapınağı (Temple of Olympian Zeus), Antik Agora (Ancient Agora ) ve Roman Forum’u da ziyaret edebiliyosunuz.

Akropolis, en yoğun turist bölgesi. Erken gitmekte, beklemeye hazırlıklı olmakta, sıcak havada şapka,su,gözlük, güneş kremi gibi önlemler almakta fayda var ve kesinlikle beklediğinize gezdiğinize değecek.Tavsiyem, gezerken her dilde olan sesli rehber yada bilgi alabileceğiniz rehber eşliğinde gezmeniz olacaktır. Tabi eğer kitap okumayı seviyorsanız ve mitolojiye meraklı iseniz, bu konuda da gelmeden evvel oldukça bilgi edinebilirsiniz.

Biz Akropolis gezimizi, o gün oldukça sıcak bir havada, uzun yol yürüyen, tırmanıp inen oğlumuz Efe’nin tüm yorgunluğuna rağmen zafer kazanmış edasıyla tamamlıyoruz.

 

AKROPOLIS DIŞINDA BAŞLICA ATİNA GEZİ NOKTALARI

YENİ AKROPOLİS MÜZESİ

Yeni Akropolis Müzesi’nde,  Akropolis’ten çıkan tüm heykelleri, antik eşyaları görmek mümkün ve kesinlikle eğer bir müze gezecekseniz gezeceğiniz Yeni Akropolis müzesi olmalı derim. Müzede fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Sırf bu cümleyi okuyup, kanı kaynarak harekete geçme  isteği ile dolacak olanları da şimdiden gülümseyerek selamlıyorum 🙂

OLİMPİK ZEUS TAPINAĞI (TEMPLE OF OLYMPIAN ZEUS)

Mitolojide tanrıların babası olan Zeus’a adanmış etkileyici, antik dönemin en büyük tapınağı. Syntagma Meydanından Vasilissis Amalias Avenue’ya dogru yürüseniz yaklaşık 500 metre mesafede.

ANTİK AGORA (ANCIENT AGORA)

Akropolis’in kuzey tarafında kalan arkeolojik kalıntı, antik Atina döneminin politik, dini ve finans merkezi.Monastraki Meydanından Adrianou Sokak yönüne doğru 5 dakika mesafede.

KERAMEKIOS

Keramekios, adını M.Ö 3000 li yıllarda bölgede seramikle uğraşanlardan almakta. Bölge, antik dönem Atina mezarlığıdır.  Günümüzde ise açık hava arkeolojik alanı, yakınında ufak bir müzesi de bulunmakta.

YUNAN PARLEMENTO BİNASI

Syntagma Meydanında bulunan Yunan Parlemento Binası, dışında bulunan meçhul asker anıtı, Evzon (Evzone)  adı verilen askerleri ve her saat başı yapılan nöbet değişimi ile turistlerin popüler ziyaret noktalarından.Evzon askerlerinin pileli etekleri 400 adet pileden oluşmakta ve kendileri bakım ve ütüsünü yapmakla yükümlü imiş. Bu arada 400 pile Osmanlı hükümdarlığı altında geçen 400 yılı simgelemekte imiş.

 

ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ

Akropolis Müzesinden sonra en önemli müzelerden biri. 19. yüzyılsonlarında yapılmış neoklasik binası da ayrıca görmeye değer. İçinde 20.000 den fazla eser barındıran Müze, 28 October Street (28 Ekim caddesi) 44 numarada, oldukça merekzi bir konumda.

PANATHENİC STADYUMU

M.Ö 4. yüzyılda  yapılan stadyum, 70.000 seyirci kapasiteli ve 1896’da yapılan ilk olimpiyat oyunları öncesi, tamamı mermer olacak şeklde renove edilmiş.

 

NATIONAL GARDENS

Şehrin içinde nefes alacağınız, güzel ve görmediğiniz değişik çiçek ve ağaçlara rastlayacağınız bir mekan hemen Syntagma Meydanının hemen arkasında.

ADRIAN KAPISI (ADRIAN’S ARCH)

Roma döneminden kalma bir yapıt olan Adrian Kapısı, Roma İmparatoru Adrian şerefine inşa edilmiş ve Roma döneminde eski ve yeni şehiri birbirinden ayıran bir sınır işlevi görmüş

LYCABETTUS DAĞI (LYCABETTUS HILL-LYCABETTUS TEPESİ-LİKAVİTTOS DAĞI)

Lykavittos (Lycabettus) Dağı, kalker kayalık bir tepe ve şehirden yaklaşık 280 metre yüksekte. Kimi belgelerde ismi kurtlar dağı olarak çekiyor. Tüm Atina’yı ayaklar altında görmek için ideal, özellikle günbatımında şahane manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Lykavitos’a Kolonaki semtine gelip, burada bulunan dik merdivenlerle yürüyerek yaklaşık 30 dakikada ulaşabilceğiniz gibi, Syntagma’dan taksiye binerek de ulaşabilirsiniz, yaklaşık 5 euro civarı.Taksiciye gideceğiniz yeri LİKAVİTTOS (aynı yazdığım gibi söyleyin 🙂 Taksi sizi belli bir noktaya kadar bırakıyor, bundan sonra yaklaşık bir 10 dakika yürüyüş gerekli.  Eğer hiç bir şekilde yürümek istemiyosanız, füniküler seçeneği mevcut.Finiküler girişi Aristippou ve Ploutarchou sokaklarının kesişiminde bulunuyor. Bütün bunları düşününce Atina’da eğer merkez bir noktada iseniz taksi en uygun seçenek

Tepenin biraz doğusunda açık hava konserlerinin yapıldığı Likavitos Tiyatrosu bulunmakta.

 

PLAKA

Atina’ya giden Türk turistlere en çok rastlayacağınız bölge bence Plaka 🙂 ikincisi de az sayıdaki Avm’ler:)   Syntagma Meydanı ile Monastraki Bölgesinde yer alan Plaka’ya eğer metro ile geliyor iseniz, Monostraki durağında inmelisiniz.Plaka, patika sokakları, sokak alışveriş mekanları, güzel sokak tavernaları (restoran) ile gece gündüz canlı eğlenceli bir bölge.

 

ANAFIOTIKA

Atina şehir merkezinde kalabalıklardan uzakta sakin bir Kiklad adası esintisi isteyenler, bu bölgeyi mutlaka görmeli. Küçük Anafi anlamına gelen Anafiotika, adını Kiklad Adası Anafi’den alıyor. İnşaat işlerinde çalışmak üzere Atina’ya 19. yüzyılda Anafi’den Atina’ya gelenlerce kurulmuş. Bölgeye Plaka’dan veya Monastraki’den ulaşım mümkün. yoğun turistik sezonda kalabalık olabilir, şirin, dapdaracık sokakları var, gezerken yanınızda su ve sağlam bir ayakkabı bulunması yeterli. Tabi birde fotoğraf makinesi:)

MONASTRAKI

Şehrin tarihi ve oldukça kalabalık noktalarından biri, Sytagma Meydanından ünü Ermou caddesini yürüyerek geçtiğinizde yaklaşık 10 dakikada  Monostrakiye ulaşacaksınız, kafanızı kaldırdığınızda da yukarıda Akropolis’i göreceksiniz. Bölgeye yeşil metro hattı geliyor. Meydanda şu an ibadete açık olmayan Osmanlı Döneminden kalma Camiyi göreceksiniz. Gençlerin en baş buluşma noktalarından biri olan Monastraki ve çevresinde hayat gece gündüz canlı.

atina gezi rehberi

KOLONAKI

Atina’nın kalburüstü semti diyebileceğimiz Kolonaki, Atina’nın en pahalı semti. Tüm lüks mağazalar , şık butikler Kolanaki’de mevcut. Ayrıca bölge, çok şık kafe ve restoranlar, ev sahipliği yapıyor

PSIRI

Monostraki Metro İstasyonuna yakın Atina’nın patika sokaklı, şirin binaları ile eski bir mahallesi. Çveresinde bulunan restoran, klub ve kafeler sebebi ile gece gündüz hareketli.

GAZI

Gazi, Sytagma Meydanından yaklaşık 3 km mesafede yer alan Keramakios Bölgesinde. Adını burada geçmişte yer alan gaz fabrikasından alıyor. Gaz fabrikası şu an kültür merkezi olarak hizmet vermekte ve bölge Atina’nın en trendy mekanlarını bulacağınız kesin ve  gençlerin uğrak noktalarından

OMONIA

Syntagma meydanına yürüme mesafesinde bulunan Omonia, Atina’daki en büyük meydanlardan.Bölgede birçok lüks hotel ve alışveriş imkanı mevcut.

PIRAEUS

Atina’nın en büyük limanı, merkeze yaklaşık 10 kilometre mesafede. Merkeze, metro ve otobüs ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz Pire Limanı,Yunan Adalarına geçiş için başlıca liman. Fakat Pire’yi  olmasının  sadece kocaman bir  limandan ibaret zannetmeyin. Biraz yürür ve çevreyi gezerseniz, Pire Bölgesi, içinde şirin kafeleri, Mikrolimani bölgesi ve yat limanı ile ve hareketli merkezi ile keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer.

GLYFADA

Atina şehir merkezine yaklaşık 16 km mesafede olan Glyfada, deniz kenarında harika bir yazlık bölge.Bölge özellikle yazın oldukça kalabalık oluyor.

ATİNA’DA DENİZE GİRİLİR Mİ? ATİNA’DA NEREDE DENİZE GİRİLİR?

Evet:) Bu konu ile ilgili de detaylı bir yazı gelecek ama ilk etapta, Atina’da denize girmek için kıyı şeridi olan Glyfada Bölgesine gidebilirsiniz. Astir Beach Club, Akti Vouliagmenis Beach, Asteras Beach, Yabanaki Beach, Karavi Schinias tercih edilebilir. Bu bölgede konaklamak isterseniz Glyfada için buraya, Vouliagmenis için buraya tıklayabilirsiniz.

ATINA’YA YAKIN ADALAR

Atina’ya gelmişken günübirlik ada ziyareti yapayım derseniz, Saronik körfezinde adalarını tercih edebilirsiniz.  Saronik Körfezi adalarından Poros,Agistri,Aegina,Hydra, Kiklad Takımadalar grubundan da Kea ve Andros bir veya iki saatte ulaşabileceğiniz adalardan..

ATİNA’DA NE YENİR?

Atina Yunan Mutfağı yanında uluslararası birçok mutfağa ev sahipliği yapn restoranlar yönünden de zengin. Yunanistan’da yemek konusunda  sıkıntı duymazsınız hatta porsiyon büyüklükleri sebebi ile doymadan kalkma ihtimaliniz yok. Yunanistan genelinde olduğu gibi Atina’da da akşam yemekleri geç yeniyor.

ATİNA’da KAÇ LİMAN VAR ?  PİRE LİMANI VE DİĞERLERİ

Atina limanları ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım ama bu rehberde ana hatları ile bulunsun istedim.

Atina’da üç liman var; Piraeus(Pire), Rafina ve Lavrio

PIRAEUS LİMANI

Yunanistan’ın en büyük ve Atina’nın ana limanı. Neredeyse tüm Yunan Adaları ve anakarada bulunan bazı merkezlere ulaşım imkanı vardır. Feribot, katamaran ve  flying dolphin adı verilen deniz taşıtları ile ulaşım mümkündür.

”Yunan Adaları Feribot Türleri Nelerdir? Merak ediyorsanız buraya tıklayın”

RAFINA LIMANI

Atina’nın ikinci büyük limanı ve Atina Havaalanı’na en yakın limandır. Andros, Tinos, Syros, Mykonos adalarına ulaşmak mümkündür.

LAVRIO LIMANI

Atina’nın güneyinde yer alan Lavrio Limanı,  Kea, Kytnhos,Lemnos (Türkçe adıyla Limni, Gökçeada’nın güneybatısında)  ve Agios Efstratios( Bozbaba, Çanakkale karşısındaki küçük ada ) adalarına seferler mevcut.

”Yunan Adaları’na Tatil mi planlıyorsunuz? Yeni Başlayanlar için Yunan Adaları Rehberi konulu yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.”

 

 ATİNA HAKKINDA GENEL İZLENİMLER SON YORUMLAR GÖRÜŞLER

Bu rehberi hazırlarken, mümkün olduğunca bol Atina fotografları paylaşarak şehrin havasını size yansıtmak istedim.  Atina’ya ilk defa gelenlerin faydalanabilmesi adına oldukça kapsamlı bir şekilde belli başlı görülmesi gereken yerleri yazdım.. Bunların dışında sizle paylaşmam gerekenler diğer yazıların konusu olsun.Atina, herkesin kendine göre farklı tadlar alabileceği bir mola olacak. Kimileri için gastronomi, kimileri için tarih, kimileri için sanat, kimileri için eğlence, kimileri için  adalara geçmeden evvel kısa bir soluk…

Atina’da nerede alışveriş yapılır ? Ne alınır ? Alışveriş Rehberi’ni buradan okuyabilirsiniz.

Çocukla Atina Gezi Rehberi Yakında…

Sizler Atina’ya gittiniz mi? En çok neleri beğendiniz? Sevmedikleriniz neler oldu? Tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Yunanistan hakkında diğer yazılarımı okumak için tıklayın…

2 thoughts on “ATİNA GEZİ REHBERİ

  1. cengiz

    Tebrikler, Güzel bir rehber.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.