Yeni başlayanlar için Yunan Adaları Rehberi

Yunan Adaları, yaz aylarının gelmesi ile her sene olduğu gibi bu sene de Türk turistler arasında popülaritesini sürdürmekte. Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik kriz ve referandum sonrası, ülkede ne olacağı konusunda bir çok kişi farklı fikirler öne sürse de, tatilciler yönünden bir sıkıntı yaşanmayacağı konusunda otoriteler hemfikir.

Yunan Adaları Turları , Yunan Adalarında Balayı ve Yunan Adalarında Tatil bu kadar popüler iken,  adalara ilk defa gidecekler için genel bir Yunan Adaları Rehberi hazırlamak istedim. Yunan Adalarının 227 tanesinde yerleşim var yani tahmin ettiğinizden çok fazla…

Öncelikle, Yunan Adaları Harita’sında  adalar gruplarına bir bakalım, daha sonra da  adalarda genel geçer kurallar ve genel izlenimlerimi paylaşayım. Adaların özellikle Ingilizce isimlerini rezervasyon ve biletleme aşamalarınızda karmaşa olmaması adına paylaşıyorum…

kaynak:greekisland.co.uk

kaynak:greekisland.co.uk

Ionian (İyonya ) Adaları: Zakynthos, Ithaca, Corfu, Kefallonia, Lefkada, Paxi, and Kythira

Argo Saronic Adaları :Angistri, Aegena, Methana, Poros, Salamina, Spetses, Hydra.

Cyclades (Kiklad) Adaları : 56 adadan oluşmakta olup, başlıcaları Amorgos, Anafi, Andros, Antiparos, Delos, Ios, Kea, Kimolos, Kythnos, Milos, Mykonos, Naxos, Paros, Santorini, Serifos, Sikinos, Sifnos, Syros, Tinos, Folegandros, Donousa, Irakleia, Koufonisia ve Schinousa’dır.

NorthEastern Aegean (KuzeyDoğu Ege ) Adaları : Agios Efstratios, Thasos, Ikaria, Lesbos, Limnos, Inouses, Samos, Samothrace, Chios, Psara.

Sporades Adaları : Alonissos, Skiathos, Skopelos, Skyros

Dodocanese (12 Adalar ) : Astypalaia, Kalymnos, Karpathos, Kasos, Kastellorizo, Kos, Lipsi, Leros, Nisyros, Patmos, Rhodes, Symi, Tilos, Chalki.

Crete (Girit ) : Kapladığı yüzölçümü nedeni ile başlıbaşına bir grup olarak gösterilmiştir. 4 bölgeye ayrılmıştır; Chania, Rethymno, Heraklion ve Lasithi.

YUNAN ADALARINA GİDECEKLERE ÖNERİLERİM

1- İlk seferde çok fazla ada görmeye kalkmayın. Her gün başka bir adaya geçmeye kalkmak yorucu, zahmetli ve keyifsiz  olacaktır.Adaların pek çoğu bir günde görülemeyecek kadar büyük. Her adanın ruhu, dokusu farklı. Zaten tatilin amacı da rahatlamak ve her yere biraz vakit ayırarak sindirerek gezmek değil mi?

2-Zamanınız kısıtlı değilse, aynı takımadalar grubu içinde olan birkaç adaya seyahat edin.

3-Vize işleminizi,otel, araç kiralama,feribot rezervasyonlarınızı erken yapın.

4-Çocukla ya da bebekle seyahat ediyor, yaşlı veya engelli iseniz, bazı adalar sizin için külfet olabilir, konaklama yerinizi, ada içinde  gezeceğiniz yerlere ulaşımınızı mutlaka önceden araştırın. Biz, her yerde bebek arabası pusetle gezdiğimizden, baştan planlama yaparken Santorini’yi rotamıza almadık.

oia santorini yunanistan

Santorini

5- Birçok restoran veya otel kredi kartı kabul etmemekte, nakit paranız ya da nakit çekebileceğiniz Atm kartınız mutlaka yanınızda olsun.

6-Kilise ve Manastır gezilerinizde kapalı giyinmeniz talep edilebilir, yüzme kıyafetleri ya da çok açık kıyafetlerle girmeye kalkmayın.

7-Eğer çoklu ada ziyareti planlıyorsanız, fazla eşya taşımayın. Otelden feribot limanına, limandan yeni otele derken ciddi bir sakatlık riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz!

8-Yunan Alfabesinden korkmayın, yollarda bir çok tabela hem İngilizce hem Yunanca. Ayrıca çok iyi dil bilmeseniz bile Yunanlılar genellikle yardımsever, mutlaka yolunuzu bir şekilde bulursunuz.

9-Yemek konusu Türk turistleri memnun edecek seviyede. Porsiyonlar büyük, yemekler lezzetli. Hatta burada da  “aaa tabağında bırakmışsın ama, yoksa beğenmedin mi?  ” kültürü mevcut 🙂

10-Yunanlılar genelde öğle yemeklerini 15.00’te akşam yemeklerini de 21.00 civarı yemeye başlıyorlar.

11- Alışveriş edecekseniz mutlaka siesta saatleri olan öğlen saatlerine  dikkat edin.

12-Yunanistan genelinde , nudist ya da naturist deden çıplaklar plajları da oldukça yaygındır. Bu konseptte tatil yapmak ya da uzak durmak isteyenler,  plaj konseptini yerel halka ya da konaklanan otele sorabilir.

13-Herkesin gönlüne hitap eden ada farklıdır. Bu sebeple yola çıkmadan sizin için Yunan Adaları ne ifade ediyor? Ne görmek, ne yaşamak, nasıl bir gezi ya da tatil yapmak istiyorsunuz? Buna az çok karar verin. Çılgın eğlenceler istiyorsanız Mykonos sizin için vazgeçilmez olabilirken, yanıbaşınızdaki arkadaşınız Paros’u, eşiniz Samos ve Naxos’u, 3 yaşındaki çocuğunuz Antiparos’u tercih edebilir. Ama bence hiçbirini gördüğünüze pişman olmayacaksınız…

zakhintos

Yunan Adaları Feribot Seferleri için önerim; benim tüm rezervasyonlarda sorunsuz kullandığım www.ferriesingreece.com olacaktır.

Yunan Adaları Feribot Seferleri ve Feribot Türlerini ayrıntıları ile paylaştığım yazımı buradan okuyabilirsiniz. 

Bizim yaptığımız Yunan Adaları Turları için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz;

Samos

Mykonos

Naxos

Paros

Antiparos

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? Ekli linkten okuyabilirsiniz.

 

Siz Yunanistan’a ya da  Yunan Adaları’na gittiniz mi?   Önerilerinizi , tecrübelerinizi ya da aklınıza gelen soruları paylaşır mısınız?

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

17 Yorum

  1. saygın
  2. Döne
  3. Ebru ünsal
  4. Recep Toprak