Paros Gezi Rehberi..Kiklad Adaları 3.Durak..

Naxos adasından kalkan hızlı feribot ile Paros adasına geçişimiz yaklaşık 45 dakika sürüyor. Feribot, Paros’un merkezi olan Parikia’daki limana yanaşıyor. Paros Adasında konaklamamızı Parikia bölgesinde yapıyoruz ve otelimiz bizi limandan karşılıyor. O kalabalıkta ve sıcakta, çocukla taksi aramadığımız için tekrar tekrar mutlu oluyoruz. Konaklama yaptığımız Dilion Hotel hakkında  internette oldukça iyi yorumlar olmasına rağmen, odalar bizi  hayal kırıklığına uğratıyor. Odalar dar, yataklar rahatsız ve oda kapıları %100 ses geçiriyor diyebiliriz. Bu tarz sebeplerden ötürü konfor olarak tavsiye edemeyeceğim bir konaklama oluyor. Fakat konum olarak merkezde olmaktan son derece memnunuz. Paros Adası otel rezervasyonları için buraya tıklayabilirsiniz.

Paros'da yeldeğirmenleri ile yol bile tarif ediliyor. Birinci yeldeğirmenini geç, sağa dön vs vs

Paros’da yeldeğirmenleri ile yol bile tarif ediliyor. Birinci yeldeğirmenini geç, sağa dön vs vs

paros

 

Ada kafelerinde sakin hayat :)

Ada kafelerinde sakin hayat 🙂

PAROS ADASI GEZİ REHBERİ

Paros Adası, Kiklad Takımadalar grubunun ortasında yer alan, pırıl pırıl denizi, güzel plajları, geleneksel mimarisi, dar patika sokakları yanında gece hayatı, turistik kalabalığı ile canlı bir ada izlenimi bırakıyor. Başlıca köyleri merkez olan Parikia, turistlerin yoğunlukla tercih ettiği adanın ikinci büyük merkezi Naousa ve  adanın iç kısmında yer alan dağ köyü Lefkes.

parosi2

 

Dondurma gördü mü Efe :)

Dondurma gördü mü Efe 🙂

PAROS ADASI PLAJ REHBERİ

Paros Adası plaj yönünden sıkıntı çekmeyeceğiniz adalardan. Kristal berraklığında suları, kumsal plajları ile her zevke hitap ediyor. Adada dikkat etmeniz gereken, Meltemi adı verilen rüzgarlar sebebi ile adadaki plajların alacağı esinti aylara göre değişiklik gösterebiliyor. Bu noktada, yerel halktan gideceğiniz plajla ilgili son durumu öğrenmek iyi fikir olabilir. Mesafeler uzak olduğundan araba kiralamak bu noktada size keşif ayrıcalığı sunacaktır.

paroswm7

Adanın en meşhur diyebileceğimiz plajları;  değişik kaya formasyonları ile Kolimbithres plajı, Drios yakınındaki sörf meraklıların da tercihi olan Chryssi Akti yada Golden Beach , Tsardakia (New Golden Beach ), Pisso Livadi,  Logoras, Aliko, akşam üstü partilerine mekan olan Pounda plajı, Martselo (ya da Krios)  ,  merkeze yakın Livadia. Bunların dışında da gezerken rastlayacağınız irili ufaklı beğeneceğiz birçok plaj ve tesisi bulunmakta.

Paradiso

Paradiso

Biz, Efe’ye de uygun olarak, her zamanki gibi tercihimizi yavaş yavaş derinleşen, kum, sığ ve çok rüzgar almayan plajlardan yana kullanıyoruz. Adada her zevke hitap edebilecek plajlar mevcut, bu noktada da keşif için araba kiralamak gezmenizi kolaylaştıracaktır. Biz adada iken arabamıza atlayıp geze geze plaj seçimlerini yaptık ve Paradiso Club Martselo (deniz süper fakat tesisteki yiyeceklerden hiç memnun kalmadık), Pounda Plajı (cıstak müzik, cıvıl cıvıl ortam, saat 5 sonrası partiler başlıyor) ve Faragas’ta ( güzel deniz, kaliteli yiyecekler, sevimli ve şık bir beach club)  çok keyifli vakitler geçirdik, bir günümüzü de Paros’un tam karşısında bulunan ve  bizim için unutulmaz Antiparos (Paros’un karşısı anlamına geliyor, Paros’a karşı değil:) adasında geçirdik.

Antiparos

PAROS ADASI’NDA NE YENİR?

Paros Adası, keyifli tavernaları, kaliteli ve taze deniz ürünleri, geleneksel Yunan Mutfağının tüm lezzetlerini barındıran restoranları ile sizlere oldukça fazla seçenek sunuyor. Adada özellikle tavsiye  edebileceğim mekan, Parikia’da bulunan Apollon Garden Restorant oldukça meşhur ve bu ününü hak eder nitelikte..Bahçesi, tatlı sahipleri ve şahane yemekleri ile memnun kalacağınız bir mekan olacak.

paros apollon garden

Paros Adası, hafızalarımızda keyifli vakit geçirdiğimiz, denizi, yemekleri, canlı mekanları ile çok sevdiğimiz duraklardan biri oldu. Dört günlük konaklama sonrası vakitler artık hızlı feribot ile Mykonos’a dönüş vaktini göstermekte..

Paros'ta günbatımı

Paros’ta günbatımı

Gezinin Antiparos Adası Bölümü için Tıklayın..

Gezinin ikinci durağı Naxos Adası için tıklayın

Gezinin ilk durağı Mykonos için tıklayın

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !