gezipaylasim

ANTIPAROS ADASI GEZİ REHBERİ

Antiparos Adasında şirin bir ev

Antiparos şirin bir ev

Paros adasında iken bir günümüzü, Paros Adası’nın hemen karşısında yer alan ve adını da buradan alan Antiparos (Paros’un karşısı demek, Paros’a karşı ya da muhalif değil  🙂  ) Adasını gezmeye ayırıyoruz. Antiparos adası, bozulmamış dokusu ile Tom Hanks, Bruce Willis, Pierce Brosnan  ve birçok Hollywood yıldızınında inzivaya çekilmek için evlerinin bulunduğu bir ada.  Antiparos adası’nda sanki zaman durmuş, ada bozulmamış,sakin, temiz,şık, şirin….

 

ANTIPAROS ADASINA NASIL GİDİLİR ?

Antiparos adasına geçmek için Paros Adası’nın merkezi Parikia’ya yaklaşık 7  kilometre mesafedeki Pounda limanından kalkan feribotlara binmek  yeterli. Her yarım saatte bir olan arabalı feribot yaklaşık 10 dakikada sizi sakin, el değmemiş, huzurlu Antiparos adasına bırakıyor.

Antiparos haritası

Antiparos haritası

Ada, özellikle yat turizmi ile seyahat edenlerin favori duraklarından. Genellikle yazlık ev ve apart tarzı konaklama imkanı  bulunmakta. Eğer sessiz sakin tatil yapmak istiyorsanız, ada bunun için biçilmiş kaftan. Bunu söyleyince adada hiç hareket yada eğlence yok zannetmeyin. Feribottan indiğiniz anda Chora (Hora ) merkezde birçok kafe, taverna, alışveriş mekanları sizi bekliyor olacak.  Antiparos adası aynı zamanda çok kaliteli eğlence mekanlarına da sahip. Antiparos konaklama seçenekleri için buraya tıklayabilirsiniz.  

Antiparos Adasında şirin bir kafe

Antiparos Chora her zaman hareketli

 

Antiparos Adası’nda bulunan Antiparos mağarası, değişik kaya formasyonları ile aktivite arayanlar için tercih edilebilecek bir mekan. Biz, Efe’nin korkabileceğini de düşünerek baştan bu geziyi yapmama kararı alıyoruz.

Antiparos magarası

Antiparos magarası

ANTIPAROS ADASI PLAJLARI

Antiparos adası, birçok uzun kumlu, tertemiz kristal berraklığında sulara sahip. Chora yakınında yürüyerek bile gidebileceğiniz harika plajları var. Adada kendi arabanızı kullanabileceğiniz gibi bisiklet kiralama imkanınız da var. Taksi servisi yeterli oranda yok. Toplu taşım imkanı var. Ben illaki havalı bir beach club’a gideceğim derseniz  Soros Beach  veya Beach House Antiparos Plajlarını tercih edebilirsiniz.   Her iki tesiste şık konaklama imkanları da mevcut. Yok arkadaş ben adayı karış karış gezerim derseniz,  okumaya devam….

ANTIPAROS ADASI EN İYİ PLAJLARI

GLİFA PLAJI

Nerede ? Güney yönünde, Chora ‘ya (Merkeze) 3.5, 4 kilometre mesafede

Plaj Tipi : Glifa Plajı, adadaki en uzun kumsal plajlardan. Çevresinde birçok konaklama imkanı, taverna , beach club var.Çocuklar için oldukça uygun.

PANAGIA PLAJI

Nerede? Güney yönünde, merkeze 3 kilometre mesafede

Plaj Tipi : Panagia Plajı, kumlu, çok güzel bir plaj. Şezlong şemsiye hizmeti yok

 

FANEROMENİ PLAJI

Nerede ? Adanın Güney kıyılarında olan Faneromeni Plajı, limandan yaklaşık 25 dakika mesafede bir saklı cennet

Plaj Tipi : Turkuaz sular, el değmemiş doğa. Plajda hiçbir şezlong şemsiye, yiyecek içecek imkanı yok,  hazırlıklı gitmekte fayda var.

Faneromeni Paljı, Antiparos

PSARALYKI PLAJI

Nerede ? Merkeze 1 kilometre mesafede

Plaj Tipi: Psaralyki Plajı, upuzun kumsalı, berrak suları ile çok güzel. Plajda şezlong şemsiye hizmeti yok.Biz rastlamadık ama , plaj nudist turistler tarafından da tercih ediliyor.

CAMPING PLAJI

Nerede ? Merkeze yaklaşık 150 metre mesafede

Plaj Tipi : Kamping bölgesinin hemen önünde yer aldığından bu isimle anılıyor. Plaj, temiz, kalabalık, nudist turistlere açık.

Camping Plajı,Antiparos

SOROS PLAJI

Nerede ? Merkezin 10 kilometre güneyinde

Plaj Tipi : Soros Plajı, kum, temiz, agaçlıklı bir plaj. Şezlong şemsiye imkanı yok. Nudizme açık.

VATHIS VOLOS PLAJI

Nerede ? Merkezin yaklaşık 12-13 kilometre güneybatısında

Plaj Tipi : Vathis Volos plajı, Agios Georgios yolu üzerinde, çakıl taşlı ama sakin güzel bir plaj. Şezlong şemsiye hizmeti yok

AGIOS SPIRIDONAS PLAJI

Nerede ? Merkezde, limana yürüme mesafesinde

Plaj Tipi : Agios Spiridonas Plajı, limana yakın, kumlu,aileler için uygun. Plajın bir kısmında şezlong şemsiye hizmeti var.

 

KOKO REMA PLAJI

Nerede ? Merkezden Agios Georgios yönüne giderken 12 kilometre mesafede

Plaj Tipi : Koko Rema plajı, çakıl taşlı, kısmen şezlong şemsiye hizmeti bulunan bir plaj

LIVADIA PLAJI

Nerede ? Merkezden 16-17 kilometre uzaklıkta güney batı yönünde

Plaj Tipi : Çok sakin olan güzel bir plaj. Şezlong şemsiye hizmeti yok. Çakıl taşlı, nudizme açık , gözlerden uzak bir plaj

AGIOS GIORGIOS PLAJI

Biz, adayı iyice gezip turladıktan sonra organize bir plaja gitmek yerine, Agios Giorgios bölgesini tercih ediyoruz. Agioa Georgios plajı, Antiparos limandan 12-13 kilometre uzakta araçla yaklaşık 18 dakika.

Burada bulunan Captain Pipinos isimli restoran için hem manzarası, hem lezzetli taze balıkları ve mezeleri için söylebileceğim tek şey mükemmel olacak.  Burası, birçok yerde de adanın en iyi tavernası olarak nam salmış ve bence ününü hak ediyor. Efe, taze balıklardan bolca yiyor, biz balık ve mezeler eşliğinde karşımızdaki Despotiko adasının ve muhteşem renkli deniz manzarasının keyfini çıkarıyoruz.

antiparos

antiparos

 

Karnımızı doyurduktan hemen sonra, yanıbaşımızda bulunan plajda denize giriyoruz. Bu alanda şezlong, şemsiye ya da yiyecek içecek yok, herkes ya kendi şemsiyesini getirmiş ya da bizler gibi açık alanda vakit geçiriyor. Güzel bir kumsal, dalgasız sığ bir deniz… O kadar eğlenceli vakit geçiriyoruz ki Efe’nin yarım yamalak Türkçesi ile “Anne, çok mutluyum, hep buraya gelelim  ” demesi ile ağlayacak kıvama geliyorum ve bu günü hiç unutulmayacak anılardan biri olarak hafızama kazıyorum..

Bu yazının hazırlanmasında destekleri için Antiparos Belediyesi’ne (www.antiparos.gr ) teşekkürler

We thank Antiparos Municipality for all their friendly contributions while preparing this post…

paroswm22

antiparos’a veda

paroswm31

Kiklad adaları turumuzun ilk duragı Mykonos için buraya

İkinci Durak Naxos için buraya

Üçüncü durak Paros için buraya tıklayınız.

Daha çok ada mı ? Dünyada ada çok.. Tüm ada gezilerimiz bu linkte 🙂

İlk kez mi bir Yunan Adası’na gideceksiniz? Yeni başlayanlar için Yunan Adaları Rehberime bir göz atın.

Çok ada çok feribot var. Kafam karıştı derseniz buraya tıklayın.

One thought on “ANTIPAROS ADASI GEZİ REHBERİ

  1. Pingback: Paros Gezi Rehberi..Kiklad Adaları 3.Durak.. | Gezi Paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.