gezipaylasim

MİDİLLİ ADASI PLAJLARI-MİDİLLİ GEZİ REHBERİ 3.BÖLÜM

Midilli Gezi Rehberimizin ilk bölümünde ada ile ilgili Genel Bilgilerden, İkinci Bölümünde ise Midilli Adası köy ve kasabalarında gezilecek yerlerden bahsetmiştim. Şimdi gelelim en önemli soruya….Midilli Adası Plajları Nasıl? Midilli Adası’nda nerede denize girilir? En iyi Midilli plajları neresi?

Midilli Adası, konumu itibari ile plaj konusunda oldukça şanslı. Adanın her yerinde farklı zevklere uygun bir plaj mutlaka bulacaksınız. İster organize plaj hizmeti olsun, ister sessiz sakin gözlerden uzak, ister upuzun kumsallı, ister çakıl taşlı, ister kum plaj… Ben sizlere adada ziyaret ettiklerim dışında, geçerken görüp beğendiğim maalesef fotoğraflayamadığım ama not aldıklarımı da yazacağım, siz girerseniz bana fotoğraf yollarsanız müteşekkir olur, buraya da koyabilirim 🙂

Midilli (Lesvos )haritası

Plajların yerini tespit için Midilli haritamız burada bulunsun

MİDİLLİ ADASININ EN GÜZEL PLAJLARI

SKALA ERESSOU PLAJI

Nerede ? Skala Eressos yada Skala Eressou, Mythlini merkeze, 85 kilometre mesafede.

Plaj Tipi : Mavi bayraklı 2.5 kilometrelik kumsal plajı, berrak suları, çevresindeki taverna ve kafeleri ile adadaki en keyifli ve en çok ziyaretçi alan plajlardan biri.  Şezlong, şemsiye hizmeti alacağınız tesisler, konaklama imkanları mevcut.

Skala Eresso Plajı

Skala Eresso Plajı

VATERA PLAJI

Nerede ? Vatera, Mythlini merkeze 50 kilometre mesafede.

Plaj Tipi : Adanın güneyindeki başlıca turizm merkezlerinden. 9.5 kilometre geniş çakıl-kum karışımı plaj, adanın en geniş plajı.  Plajda birçok tesis bulunmakla beraber, tesislerin yanında tamamen bomboş kendi başınıza kalacağınız alanlar da mevcut, ferah ferah güneşlenebilirsiniz 🙂  Vatera’da  sıra sıra dizili birçok beach club,  taverna ve konaklama imkanı mevcut. Sezonda Cuma Cumartesi akşamları  Arena ‘da eğlence tavan..

Vatera Sahili Midilli Adası

Vatera Sahili Midilli Adası

AGIOS ISIODOROS PLAJI

Nerede? Adanın güney batısında, Mytilini Merkeze 60 kilometre mesafede. Plomari’ye 2 kilometre mesafede.

Plaj Tipi: Agios Isodoros, kristal renkli denizi, uzun kum plajı, şezlong, şemsiye, kafe,taverna imkanları ile yüzmek için oldukça keyif alacağınız yerlerden.

 

Agios Isiodoros plajı

Agios Isiodoros plajı

AGIOS ERMOGENIS

Nerede ? Gera körfezinde. Mytilini’ye 24 kilometre mesafede.

Plaj Tipi : Bu küçük ama mavi yeşil sulara ev sahipliği yapan sahil, adını koya adını veren Aziz  Ermogenis Kilisesi’nden alıyor. Plajda şezlong şemsiye bir iki tane , bir kantin ve yakında oldukça keyifli lezzetler sunan minik bir taverna var. Ufak olduğu için oldukça kalabalık olabilen bir plaj, ama bence o renkleri görmeye değer…

agios ermogenis

PETRA PLAJI

Nerede? Petra Plajı, Mytilini merkeze  57 kilometre mesafede, Molyvos ve Anaxos’un  hemen yanıbaşında

Plaj Tipi: Petra, bilinen bir turistik merkez. Şezlong şemsiye, kafe, taverna hizmetleri bolca mevcut. Kumsal plaja erken gitmek tercih sebebi olabilir, kalabalığı yoğun. Kuzey batıda olmasına rağmen deniz suyu sıcaklığı iyi idi.

Petra Plajı

Petra Plajı

Bu bölgede tercih edilebilecek diğer bir plaj da ANAXOS plajı Petra’ya 3 kilometre mesafede.

MELINTA PLAJI

Nerede?  Melinta (Melinda ) plajı, Mytilini’nin 40 kilometre güneybatısında.

Plaj Tipi: Kumsalda bulunan geniş kaya parçası ile dikkat çeken  geniş plaj, kristal renkli suları ile oldukça etkileyici. Kumsalda sınırlı sayıda şezlong imkanı var.

 

TARTI PLAJI

Nerede ? Tarti, Mytilini’den Gera Körfezi yönünü takip ederek 34 kilometre mesafede

Plaj Tipi : Kum, şezlong, şemsiye imkanı var. Arkasını yeşilliklere dayamış, kristal renkli tertemiz bir denizi ve hemen kıyıda bulunan tavernaların pişirdiği balıklar sebebi ile de oldukça popüler bir lokasyon.

tarti

SIGRI PLAJI

Nerede ? Mytilini’nin 90 kilometre kuzeybatısında yer almakta.

Plaj tipi: Sigri Plajı, Sigri Kalesi ve panoramik manzarası ile oldukça keyifli. Sığ denizi,kum plajı ile çok küçük çocuklar için çok uygun, pırıl pırıl sulara sahip. Yiyecek satan bir kantin, şezlong, şemsiye gibi imkanlar mevcut. Özelllikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmesine rağmen çok kalabalık olmayan bir plaj.  Plajda bolca  deniz kabuğu toplama imkanı var, çocukları sevindirecektir. Maalesef Sigri plajını fotoğraflama imkanım olmadı,  ama bu tarafa yolunuz düşerse keyif alacağınızdan eminim.

 

NYFIDA

Nerede ? Nyfida yada Nifidas, Mytilini’nin 45 kilometre batısında , Skala Polichnitou üzerinden ulaşılıyor. Polichnitos yada Vatera tarafında iseniz çok yakındasınız demektir..

nyfida 'da oynamaktan yorgun düşmüş Efe

nyfida ‘da oynamaktan yorgun düşmüş Efe

Plaj Tipi : Sıra sıra birkaç tavernası ile şirin, genellikle Yunan ailelerin tercih ettiği, yoğun turist kalabalığından uzak sakin bir lokasyondu Nyfida.  Bir kelime İngilizce bile bilmeyen yerel halkla anlaşmak çok keyifli idi, şahane bir iki kelime Yunancamızı !  konuşturduğumuzda da pek bi mutlu oldular 🙂 Ayrıca kamyonet arkasında mikrofonla  karpuziiiiii satan amcalar memleket havası estirdi 🙂

Şezlong, şemsiye mevcut olan plaj, taşlı kumsalı, kum sığ denizi ile Efe’nin favorilerindendi. Rahat rahat oynadı. Sabah süt liman olan denizin belirli bir saatten sonra dalgalanmasına şahit olmak Efe’yi oldukça heyecanlandırmıştı.

Ve tam o anlarda...

Ve tam o anlarda…

Bunların dışında adada öne çıkan diğer plajlar ; Xampelia, Haramida, Gavathas, Tsonia, Eftalou, Skala Sykamineas, Eftalau, Tavari…. Liste daha uzaaar gider…

 

 

LESVOS PLAJLARI HAKKINDA BİRKAÇ İPUCU

1- Midilli Adası gezi rehberimin ikinci bölümüne tıklarsanız, plajların olduğu bölgedeki diğer gezilecek yerleri de öğrenip , gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

2-Yunanistan’da birçok yerde olduğu gibi Midilli’de de genelde eğer şezlong şemsiye bir kafe veya tavernaya aitse ekstra para ödemiyorsunuz. Oradan birşeyler yiyip içmeniz yeterli. Yunanistan genelinde kimse dakika başı gelip ye iç diye sizi bunaltmaz, fiyat da üç aşağı beş yukarı aynı seyreder.

3-Midilli Adası’nda deniz suyu sıcaklığı ülkemiz Ege kıyılarına benzer, soğuk değildir, keyifle yüzeceksiniz yaz sezonunda..Skala Kalloni tarzı, suyun hareketliliğinin çok olmadığı iç bölgelerde ise deniz suyu daha sıcaktı.

4- Plajların halkın alanıdır, tesis genelde plajın bir kısmındadır, kapatamazsınız.  İsteyen rahatlıkla havlusunu serer, isteyen şezlong kiralar, denizin keyfini herkes çıkartabilir.

5-Plaj ya da tesis girişinde otopark parası mı? Arabayı nereye parkedeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Midilli’de hiç plaj girişinde böyle bir sorunumuz olmadı. Düşündüm de Yunanistan’da bunu kaç yerde yaşadık diye, gerçekten hatırlayamadım pek.

6-Plajlarda yiyecek içeceğe asla fahiş fiyat ödemezsiniz. Genelde ada genelinde neyse her yerde o alınır.

Üç bölümde yazdığım güzel ada Midilli notlarımı sıklıkla güncelleyeceğimden eminim…Peki siz, Midilli Adası’na gittiniz mi? Hangi plajları beğendiniz? 

BAŞKA NERELERE GİTTİK ? Gittiğimiz tüm adalar ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

One thought on “MİDİLLİ ADASI PLAJLARI-MİDİLLİ GEZİ REHBERİ 3.BÖLÜM

  1. gulet kiralama

    İnsan buralara gidip dönmek istemez sanırım..Ne kadar huzurlu ne kadar güzel yerler…Bayıldım gerçekten.Böyle yeni keşifler yaptırdığınız için teşekür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.