Arabayla Yunanistan İçin Gerekli Evraklar: Arabayla Yunanistan’a Gitmek

Son zamanlarda Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ısınması, arabayla yurtdışı seyahatlerini oldukça arttırdı. Uçak ve feribot seçeneklerinin yanı sıra, Yunanistan’a özel araç  ile gitmek isteyenler de oldukça fazla. Yunanistan’a daha önce yaptığımız seyahatlerde biz de uçak ve feribot tercih etmiştik, ancak yeni seyahatimizde tercih ettiğimiz rotanın araba ile gezilmesinin daha kolay olması ve en önemlisi 4 yaşında ve 5.5 aylık iki çocukla yapılacak çoklu şehir ve sahil şeridi ziyaretlerimizi göz önüne alarak arabamızla gitmeyi tercih ettik.

Bu vesile ile birinci elden tecrübe ile  arabayla Yunanistan’a gitmek için gerekli evraklar  ve hazırlık aşamaları hakkında bilgi vermek istedim.

arabayla yunanistan

arabayla yunanistan

Arabayla Yunanistan’a Gitmek için Gerekli Evraklar

Öncelikle, yurtdışına çıkacak araba ya sizin adınıza kayıtlı olmalı, ya da ruhsat sahibi sizinle seyahat etmelidir. Ruhsat sahibi sizinle seyahat etmeyecek ise, vekaletnamesi alınarak araç yurtdışına çıkartılabilir.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME 2016: YENİ EHLİYET (ÇİPLİ EHLİYET ) YUNANİSTAN’DA GEÇERLİ !!

Bu yazıyı 2016 yılından önce yazmıştım, dolayısı ile biz uluslararası ehliyet ile çıkış yaptık ama yeni ehliyetler ile artık Yunanistan çıkışı sorunsuz yapılıyor. Yunanistan’a birçok tanıdığım yeni ehliyet ile sorunsuz giriş yaptı.Yani çipli ehliyet de denilen yeni ehliyetler ile beraber Uluslararası Ehliyet zorunluluğu ortadan kalktı, 415 TL.’nizi  yeni yerler görmeye ayırabilirsiniz:)

Çipli ehliyet almak için neler gerekli ? Çipli Ehliyet için nereye başvuruluyor?

Sürücü Belgesi Yenileme işlemleri online randevu sistemi ile Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştiriliyor

Eski tip sürücü belgeleri, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmeye başlandı. Sürücü belgeleri 5 yıl içerisinde değiştirilebilecek.

www.surucurandevu.egm.gov.tr​ internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Çipli ehliyet almak için gerekli evraklar ise aşağıda;

 •  Eski sürücü belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı),  15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
 • 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
 • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Bence eğer ehliyetiniz eski tip ise hemen yenilemeye bakın, yoksa 15 tl yerine 415 TL masraf kalemi ile ilgili işlemler madde 1’de  ; 

1-Araç ile Yunanistan’a giderken mutlaka  Uluslararası Ehliyet  ( Beynelminel Sürücü Belgesi ) almanız gerekmekte.Belge düzenlenme yetkisi Türkiye Turing ve Otomobil KurumundadırBu belgenin Yunanistan sınırında istenmediğine  dair yazılı basında bir çok haber çıkmasına rağmen halihazırda Yunanistan kara sınır geçişlerinde belge mutlaka aranmakta. Başvuru için  Turing merkezlerine; Sürücü Belgesi Aslı, 2 fotograf, TC kimlik No bilgisi  ile müracaat gerekmektedir. 2015 yılı için 415 tl olan ehliyet, ilave her sene için yenileme durumunda 224.20 tl olmaktadır. Belge ücretleri; İstanbul, Ankara, Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala,İzmir ve Dereköy bürolarımızda kredi kartı ile de ödenebilmektedir.

Yurtdışına çıkacak araç size ait değil ise, başvuru esnasında mutlaka araç sahibinden alınan vekalet de yanınızda bulunmalıdır. (Not: Yunanistan içinde ya da herhangi başka bir ülkede araba kullanırken ya da araç kiralarken bu belge sınır geçişi dışında bir kez bile sorulmuyor, normal ehliyetler işinizi görüyor.)

 

uluslararasi_ehliyet

uluslararasi_ehliyet kaynak: Turing

2-Uluslarası Sigorta (Green Card) da denilen Yeşil Kart Sertifikası, tüm Avrupa ülkelerinde kendi aracınız ile yapacağınız kaza durumunda karşı tarafın hasarını teminat altına alan bir sigorta türüdür ve yurtdışında mutlaka sorulmaktadır. Seyahat sürenize göre ücreti değişmekle birlikte Turing’de 2015 yılı için 15 günlük 63 Eur, 1 aylık 78,75 Eur’dur. İstanbul, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli, İzmir ve Dereköy Turing bürolarında kredi kartı ile de ödenebilmektedir. Başvuru için Taşıt Ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Uluslararası Sigorta’yı , Turing dışında kendi sigortacınızdan da yaptırabilirsiniz. Önemli Not: Yeni ehliyetiniz olsa bile, uluslararası sigorta zorunluluğu devam etmektedir.

Uluslararası sigorta Kaynak: Turing

Gezi Paylaşım’ın Notu:

*Kendi aracınızı yurtdışında hasar görme riskine karşı sigortalatmak için ; mevcut kasko poliçesine, yurtdışı maddi hasar maddesini zeyil yaptırmanız gerekmektedir. Bu zorunlu bir işlem olmayıp, tercihinize kalmıştır.

*Biz, uluslararası ehliyet ve green card  işlemlerimizi İstanbul Levent’teki Turing bürosundan, kendi aracımızın zeyilini ise sigorta şirketimiz aracılığı ile yaptık.  Diğer illerde ve Gümrük Kapılarında bulunan Turing büroları için  buraya tıklayabilirsiniz. İşlemlerinizi sınır kapısına bırakmamanızı tavsiye ederim, sınır kapıları oldukça yoğun olabiliyor. Fakat yine de sınır çıkışı esnasında işlem yapacaksanız, evrak ve  fotoğraf eksiğiniz olmamasına dikkat edin.

*Zorunlu yurtdışı çıkış harcınızı önceden bulunduğunuz yerdeki yetkili bankalardan biri aracılığı ile yatırmanızı ve dekontunu yanınızda bulundurmanızı, bu işlemi sınır kapısına bırakmamanızı tavsiye ederim.

*Türkiye’ye dönüş esnasında da Türk sınır kapısında uluslararası sigorta belgesi tekrardan soruldu bize. Belgeyi dönüşünüzde de araç içinde  bulundurmanızı tavsiye ederim..

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:2
1. Oto Sanayi Sitesi Yanı,
Seyrantepe Yolu 4.Levent – İSTANBUL/TÜRKİYETelefon : 212 282 81 40
212 282 81 41     Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08:00-17:00

İki çocukla arabayla Yunanistan’a gidişimiz, rotamız ve genel izlenimlerimizi buradan okuyabilirsiniz..

Siz, tatil için özel aracınızla yurtdışına çıktınız mı? Yunanistan ve başka ülke geçişlerinde yaşadığınız tecrübeler nelerdir? 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

75 Yorum

 1. Ümit şensoy
   • umi incesu
 2. Murat
 3. Hasan ERDUĞDU
 4. ayşe figen
 5. Göker AVCI
 6. Göker AVCI
 7. burak
 8. Ali Rıza
 9. Vahit
 10. Onur
   • Burak Akgül
 11. Baturhan
 12. İhsan Paşa
 13. Emrah
 14. Ümit Memiş
 15. ulaş taşgöz
   • Vedat
    • Burak
 16. Ulaş Taşgöz
 17. Vedat
 18. Onur E.
 19. Muhammed
 20. ümit
 21. demeter
   • Duygu
 22. Göksel
 23. Cgdm
 24. Furkan
 25. Ayhan
 26. serkan
 27. cem
 28. Mustafa Turan
  • aslı k.
 29. Huseyin T