Hong Kong

1.Bölüm


2007 yılında sıcak bir yaz gününde,  tatil için nereye gideceğimizi konuşuyorduk. Günlerimiz kısıtlı idi, çok yoğun çalışıyorduk, vize ile de uğraşmak istemiyorduk, bu sebeple Uzak Doğu’ya rotayı çevirmeye karar verdik ve biraz araştırmadan sonra avantajlı fiyat bulduğumuz bir Hong Kong, Bangkok, Singapur turuna katılmak için uçağa atladık.. Hong Kong’u ve Tayland’ı özellikle çok merak ediyorduk…Bu tatilde, rotalara göre bazen ekiple bazen de kendimiz gezmeyi planlıyoruz..

hong kong gezi

İstikamet, Dubai aktarmalı Singapur ardından Hong Kong. Uçakta ilk dikkatimi çeken Dubai’den Tayland’a aktarma yapacak olan bayi toplantısı! grubundaki beylerin çokluğu idi. Rahatsız edici bir halleri, gülüşleri, tavırları vardı. Onlar da bizim gibi çiftlere Uzak Doğu’ya çift mi gidilir der gibi bakıyorlardı, ironik olarak bizim turun yarısı da neredeyse balayı çiftlerinden oluşuyordu:)
O yıllarda ülkemizden, bayi toplantısı! amacıyla yapılan Tayland çıkışı çok da bilinmiyordu, en azından ben bihabermişim diyeyim 🙂

Aktarmalar ile beraber yaklaşık 17 saat sonunda Hong Kong’a varıyoruz. Eşim neredeyse uçak Hong Kong’da piste teker koyana dek uyuyor, çok sinir oluyorum. Ben ise İstanbul’dan beri gözümü kırpamadım…

Hong Kong’da sıcak ve nemli hava yüzümüze çarpıyor.. Hayatımda gördüğüm en küçük otel odası bu olmalı, ee tabi adada alan kıymetli, insan da çok:)

Hong Kong’da iki günümüz var..Otelimize yerleştikten sonra şehir turu için sokaklara çıkıyoruz.. Dar sokaklar, dev gökdelenler, kalabalığa rağmen sorunsuz ulaşım, yüksek binalar, değişik kokular, sürekli üzerinize su akıtan klimalar….

 

Bizim otelimiz Kowloon Bölgesinde. Şehir, Kawloon, Hong Kong adası ve Lantau adası olarak 3 ana bölüme ayrılmış, ulaşım çok düzenli, metro hattı, feribot, karayolları sorunsuz..

Hong Kong’da gezdiğimiz başlıca yerler ; 

Causeway Bay, Hong Kong’da en pahalı ve prestijli markaların da bulunduğu alışveriş bölgesi. Buradaki dükkan kiralarının dünyanın en pahalılarından olduğunu öğreniyoruz.

 

Viktorya Tepesi (Victoria Peak) : Peak Tramwayına binerek tepeye çıkılıyor. Muhteşem bir tecrübe olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Gökdelenlerin yanından geçiyorsunuz, az sonra yeşillikler başlıyor. Zirveye ulaştığınızda ise muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

20 saattir uyumayan ben, gözlerim görünmez halde:)

HPIM0544

Hava bir anda kapamaya başlıyor..Fotoğraf çekme işlemlerini tamamladığımız anda çok merak ettiğimiz Muson Yağmuru başlıyor. Aman Allahım 5 dakika içinde ortalık göl gibi bayır aşağı akıyor, herkes sığınacak yer arıyor, yağmur yaklaşık 10 dakika amansızca yağıyor ve bir anda kesiliyor. Birkaç dakika içinde ortalık kupkuru, sıcak ve nem yine devrede.. Tur ekibinden  ayrılıyoruz ve çok hoş bir restoranta oturuyoruz.

HPIM0539
 
Aberdeen Limanı : Turistlerin uğrak noktalarından biri, biz de orada tekne turu yapıyoruz, burada Jumbo Floating Market adında yüzen bir restorant da var..
Aberdeen Limanı

Jumbo Flaoting Market

 

 

Şimdiki istikamet ise Repulse Bay. Hong Kong’daki en pahalı yerleşim yeri olan Repulse Bay, muhteşem bir denize ve kumsala sahip, ben çok sevmiştim. Yakınında bulunan Tin Hau Tapınağı ise mozaik detaylara ve parlak renklere sahip ve oldukça sevimli.

 

hıngkong
Akşamları  Hong Kong Körfezinde her gece yapılan ışık ve ses gösterisi var. Biz de ertesi akşam bir  tekne turuna katılıyoruz ve manzarayı çok beğeniyoruz..
 h
Hong Kong’da pandaları görebileceğimiz Ocean Park  adlı devasa bir tema parkı var. Pandaları çok sevip görmek istediğimizden gidiyoruz..
Hong Kong Ocean Park girişi

Hong Kong Ocean Park girişi

Parka teleferikle geçiyoruz, bu nokta manzaralar muhteşem..Ocean Park, Hong Kong’daki iki büyük tema parkından biri ( diğeri Disneyland) ve çok ama çok kalabalık.. Özelikle anakara Çin’den gelen ziyaretçiler çok fazla..Ayrıca dünyanın en uzun yürüyen merdivenine sahip, gerçekten in in bitmedi:) Pandalar çok şirin, sürekli uyuyor, bambu yaprakları yiyorlar… Direk okyanusa doğru dalış gösteren hız trenini saymazsak! birçok ülkede benzerlerini bulabileceğiniz parklardan birisi ama pandaları görmek ve 85 metreden okyanusa iner gibi yere ilerleyen bu hız trenine binmek gerçekten heyecan verici idi..Bizim tura dahil olan ve önceden parkuru görmelerine rağmen trene 8 yaşındaki çocukları ile binen çok bilgili, eğitimli ! çifte olan kızgınlığımı ve  indikten sonra dakikalarca korkudan ağlayan yavrucağın halini hiç unutamayacağım.
Ocean_Park_Mine_Train_2009

Credit : By WiNG (Own work) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

 Artık istikamet Tayland’ın başkenti Bangkok…Gezinin Tayland Bölümünü okumak için tıklayın

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !