Bangkok Gezi Rehberi

 

2007 yılında yaptığımız Tayland gezisi sonrası bir gün içinde son sürat giden bankacılık kariyerimi bırakarak hayatın bambaşka alanlarında nefes almak istediğime karar vermiştim. Ferrarimi satmadım, bilge de olmadım bu karar sonunda ama insanların bu tarz açılımlar yapabildiğini birinci elden tecrübe etmiş oldum ..Hayatıma yepyeni bir yön verdiğim bu karar  sonunda geriye dönüp baktığımda aklıma gelmeyen tek şey ne mutlu ki pişmanlık ..

…..

Tayland Genel İzlenimler 

Tayland’ı ya çok seversiniz ya nefret edersiniz…Biz çok sevenlerden olduk, inanılmaz renklerini, sıcaklığını, değişik kültürünü, Budizm felsefelerinden kaynaklı bazı fikirlerini, sinirlenmemelerini (buna jai yen yani serinkanlı olmak adını veriyorlar )…
Turistlerin gösterdiği sinirli veya aceleci tavırlardan, yüksek sesli konuşmalardan pek hoşlanmıyorlar. Hayatta her şartta mutlu olmaya çalışmalarına çok imrendim…Ülkeleri ile gurur duyuyorlar, hayatlarından memnun bir tavır içindeler… Tayland’lılar, tanışma esnasında avuçlarını çene altında birleştiriyor ve bu selama Wai deniliyor. Budizm’de insan başı kutsal, dolayısı ile çocuklar dahil kimsenin başına dokunmayın, ayrıca birinin yüzüne karşı ayak tabanı göstermeyin büyük saygısızlık olarak görülmekte..

tayland bangkok budist rahipler

 

Tayland’da hayat sokaklarda.. Yemekler sokakta pişiyor, sokak satıcılarından yemek yemek burada oldukça yaygın, uzun süre burada yaşayanlar aslında en taze ve temiz yeme sisteminin sokak satıcılarından yemek yeme olduğundan bahsediyorlar. Para Birimi Baht.

bangkok sokak yemek

Bizim gözlemlediğimiz kadarı ile grupta nefret duyanlar, pis bulanlar, yadırgayanlar oldu, tabi bakış açınıza göre bu noktada da sizi rahatsız edecek oldukça fazla şey olabilir Tayland’da .. Biz anlamaya çalıştık, inanılmaz zorluklar yaşayan küçük yaşta cinsel istismarlara maruz kalanları, bu kadar kapalı ve tutucu bir toplum içinde çok yaygın olan ladyboyları… Sorguladık, gereksiz sinir ve hırslarımızı, aceleci tavırlarımızı ve daha bir çok şeyi….
….
1.GÜN
Hong Kong’dan havalanan Gulf Air uçağımız, Bangkok Suvarnabhumi Havaalanına sorunsuz iniyor. Havaalanında bizi ilk karşılayan Tayland Kralı’nın devasa posteri oluyor. Krala oldukça saygı duyuyorlar hatta  o zamanki kralları bir pazartesi günü doğduğundan her pazartesi çoğu kişi kraliyet rengi olan sarı giyiniyordu….Kral aleyhine ulu orta espri yapmanızı tavsiye etmem, bunu yapıp tatilini ve ömrünün uzun bir bölümünü hapishanede geçiren farang’lar (Tayland’lıların yabancı beyazlara verdiği ad)  ile ilgili gazete ve TV haberleri bile gördüm..
Tayland’da özellikle Bangkok’da dakikalarca akmayan gerçekten sinir bozucu bir trafik (tahammül sınırımı anlamanız için o dönemde her gün sabah- akşam  İstanbul Bostancı – Hadımköy hattında 70 km ve en az 2 saat trafikle  işe gidip gelen  birisi olduğumu belirtmeliyim..), fakat beklerken hiç sinirlenmeyen bir toplum var.. Toplu taşım araçlarının içi deyim yerindeyse buzhane gibi, beyniniz donuyor! Hava 40 derece bile olsa yanınıza mutlaka ince bir şal veya hırka almanızı tavsiye edeceğim, şifayı kapmanız an meselesi…

Biz bu gezimizde adalara gitmeyi planlamıyoruz, öncelikle Bangkok’u solumak, şehrin karmaşık sokaklarını arşınlamak, yerel lezzetleri tatmak, tapınakları gezmek ve Pattaya’yı görmek istiyoruz. Bangkok, bir çok gezgin için uzak doğu yolculuklarına başlarken ana bir merkez olmuş durumda. Dolayısı ile uzakdoğuya ilk defa adım atacaklar için oldukça detaylı bir Bangkok gezi rehberi hazırladım. Khao San Road civarı özellikle backpackerlar için ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir alan.. Ucuz hosteller de bölgede bolca var.
Hong Kong’taki minnacık otel odamızdan sonra bu sefer gerçekten oldukça büyük ve konforlu otel odamıza yerleşiyoruz..Biraz dinlendikten sonra sokakları keşfetmeye hazırız…
İlk işimiz Thai Masajı yaptırmak. Özel masaj kıyafetlerini giydikten sonra başlayan masaj sonunda günlerdir süren yorgunluğumdan eser kalmıyor..

 

Thai Masajı Hazırlık

Thai Masajı Hazırlık

Şehirde gezerken ulaşım için tuk-tuk ismi verilen şirin dolmuşları kullanabilirsiniz. Pazarlık etmekte fayda var çünkü bazen normal klimalı bir taksi fiyatından fazla isteyebiliyorlar. Bangkok trafiği ve sıcağı düşünüldüğünde uzun mesafelerde eziyet olabilir..Ama kısa mesafede ilginç bir deneyim biz çok sevmiştik.

tuk tuk

tuk tuk

 

Bangkok, dünya üzerinde en uzun isimli şehir. Tam adı; Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit…. Bangkok yada Melekler Şehri,( halk arasında; Krung Thep) tapınakları ile adeta görsel bir şölen sunuyor. Hava çok ama çook sıcak.. Keten, şile bezi tarzı kıyafet ve t-shirtler burası için en ideal kıyafetler…

Bangkok’da gezilecek yerlerin başında tapınaklar (Wat: Budist Tapınağı ) geliyor. Yalnız dikkat, kolsuz veya çok kısa kollu, omzu açık bırakan t-shirt (bu kısım çok ilginç, otel restoranına kahvaltı için girerken eşimi kapıdan çevirip kolsuz yasak demişlerdi!) kısa etek, elbise, şort ile tapınaklara giremeyeceğinizi bilin, bazen sandalet veya terliğe bile izin verilmeyebiliyor, ayakkabılar da çıkartılıyor, bu sebeple  hava ne olursa olsun ayağınızda ince de olsa bir çorap olsun her yere basmamak adına.. Yada  daha uygun yarım kollu, diz kapakları altına gelen bir şeyler giyin, diğer bir alternatif de  tapınaklarda size depozito karşılığı verecekleri örtü veya pantolonları giyinip, çıkışta paranızı iade alabilirsiniz.

BANGKOK GEZİLECEK YERLER

Bangkok ve çevresinde gezecek mekan sıkıntısı asla çekmeyeceksiniz. İlginizi çekecek birçok yer olacak, ben başlıcalarını sıraladım: 

YATAN  BUDA TAPINAĞI – WAT PHO
Wat Pho, Kral 1.Rama’nın tapınağı ve Tayland’ın ilk üniversitesi olarak anılıyor.. İçinde klasik Tayland masaj okulu da bulunmakta ve masaj uygulaması var. Altın varakla bezeli bu devasa Buda heykeli, 43 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde.

Buddha Wat Po

Buddha WAT Po

Ayak kısmında 108 hayırlı simge işlemeleri var. Koridorda da 108 bronz kase var, para atmanın şans ve bolluk getireceğine inanılıyor.

Wat Po

Heykelin Ayak kısmı…Üzerinde  108 hayırlı simge işlemeleri var. Koridorda da 108 bronz kase var, para atmanın şans ve bolluk getireceğine inanılıyor.BÜYÜK SARAY – GRAND PALACE

Bangkok’un hatta Tayland’ın belki de en önemli simgelerinden olan Büyük Saray, 150 yıldan fazla kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış, halen resmi törenler ve dini törenlerde kullanılmakta. İçinde yüzden fazla bina bulunmakta, mimarisi tek kelime ile göz alıcı.

grand palace bangkok

BANGKOK 2 037

BANGKOK 2 062

 

 

 

 

 

 

Sarayın  içinde ayrıca Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew)  da var, fotoğraf çekmek kesinlikle yasak..

ALTIN BUDA TAPINAĞI (WAT TRAIMIT )
5 ton saf altından yapılmış devasa Wat Tramit,  Bangkok’un Çin Mahallesi Bölgesinde bulunuyor. 700 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Tarihte, içinde bulunulan savaşlar esnasında yağmalardan korkularak heykel sıva ile kaplanıyor. 1950’li yıllara kadar bu şekilde kalıyor ve kazara bir yerden bir yere taşınırken üzerindeki sıva çatlıyor ve altın ortaya çıkıyor. 
Bu bölgeye gelmişken yakındaki Çin Mahallesini de geziyoruz ve biraz alışveriş yapıyoruz..

 

By Chirag Gupta (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Otelimize dönerken Bangkok’da bulunan 7/11 marketinden meyva suyu alıyoruz. Adım başı bu marketlerden var. Hatta o kadar dikkatimi çekti ki dönünce araştırdım, sadece Bangkok’ta 3000’e yakın 7/11 varmış!!

7 gün 24 saat açıklar… Markette sadece alışveriş imkanı yok, telefon kartı, fatura ödeme, kırtasiye, hatta Air Asia’dan rezerve ettiğiniz uçak biletini bile alabiliyorsunuz…(Bakınız ekli link 3 nolu madde:)


Şehrin içinde alışveriş yapılacak merkez olarak Siam Square bölgesi tercih edilebilir. Yakınındaki Siam Center alışveriş merkezi modern, bir çok dükkan ve restorant var. 

PAT PONG GECE PAZARI 
Bangkok Silom’da yer alan Pat Pong gece pazarı da çok meşhur. Her türlü taklit ürünün satıldığı pazar, akşam kuruluyor, gece yarısına kadar hizmet veriyor. Pazarlık adetten..Satıcıların hepsinin elinde bir hesap makinesi var pazarlık bu şekilde ilerliyor, bir o rakam giriyor, bir siz…Ürünler çok kalitesiz, bize pek hitap etmedi ama bölgeyi görmek ilginçti… Bölge zaten asıl ününü, sağlı sollu go-go barlarına borçlu.  Küçücük escort kızlar ( yada ladyboylar, ayırt edemezsiniz)  ve yanlarındaki  yaşlı turist görüntüleri gayet yaygın maalesef… Bunun dışında gayet normal kahve filan içebileceğiniz bir çok kafe de var.. Gezerken sizi kimse rahatsız etmiyor fakat pazar çok kalabalık, çantanıza  dikkat etmekte fayda var..

RICE BARGE KANAL GEZİSİ 

sunset-654737_1280 copy
Bangkok’ta yapılabilecek diğer bir aktivite ise RICE BARGE Kanal gezisi… Rice barge yani Pirinç mavnalarına binilerek kanallar turlanıyor, dev kedi balıklarına ekmek atılarak balıklar besleniyor ve tekne turu sonunda egzotik meyve ikramı yapılıyor.  Kanallardaki suyun rengi çamurlu gibi pırıl pırıl sular yok fakat  gayet keyifli bir gezi,  ayrıca teknede sunulan tropik meyve ikramları muhteşem oluyor.. Tropik meyveler oldukça lezzetli, alışkın olmadığımız birçok türü tatmak keyifli.. Benim favorim 
rambutan.

rambutan

rambutan

2.GÜN

Ertesi gün, Bangkok dışına çıkıyoruz..


FLOATING MARKET (Yüzen Çarşı ) yada Damnoen Saduak, Bangkok’a yaklaşık 100 km. uzakta bulunan Ratchaburi’de ve Tayland’ın en çok turist çeken pazarlarından. Aslında Tayland’da birçok yüzen market var fakat en ünlüsü ve en kalabalığı Damnoen Saduak.. 

© nimon_t – Fotolia.com

Bangkok’tan otobüs ile başlayan seyahatimizi belli bir noktadan sonra James Bond adı verilen sürat teknelerine binerek devam ettiriyor ve  nehir kenarındaki yaşamı da gözlemleme fırsatı buluyoruz..Yüzen Çarşı’da, sebzeler, yemekler, meyveler teknelerin içinden satılıyor. Sabahın erken saatlerinde orada olmaya gayret ederseniz oldukça keyifli ve ilginç bir deneyim yaşayacağınızı söyleyebilirim….

damnoen-saduak-floating-market-546267_1280

Bu evin önündeki küpte yağmur suyu biriktiriliyor

 

BANGKOK 2 089

 

BANGKOK 2 093

 

BANGKOK 2 094

Bakkal

 

Yüzen çarşı kenarından biraz alışveriş yapıp, taze hindistan cevizi suyu içiyor, sonrasında ise  dönüş yoluna koyuluyoruz. Akşam Bangkok sokaklarında geziyoruz. Yemek için tamamen turistik bir aktivite olan Seafood Market’e gidiyoruz tur ekibiyle. Sloganları ‘If it swims, we have it’ yani yüzüyorsa bizde vardır..Gerçekten de çeşit çeşit balık, deniz böcekleri, ıstakozlar, yengeç türleri, ne ararsanız var.. Burada önce marketten yiyeceğiniz deniz ürünü seçiminizi yapıp, isterseniz sebze salata vs. de alışveriş yaparak kasaya ücretini ödüyorsunuz.. Fiyatlar, Türkiye’de ıstakoz siparişi verir gibi değil, oldukça uygun..

HPIM0612

40- 50 kadar aşçı, müşteri siparişlerini açık mutfakta görsel bir şölen eşliğinde pişiriyorlar.  Biz peynir soslu ıstakoz yiyoruz ve salata istiyoruz, çok lezzetli yapıyorlar… Kahkahalarla geçen bir akşamın ardından otele dönüyoruz…

Bir sonraki gün için programda bir iki botanik parkı ve Pattaya varmış, katılmaya karar veriyoruz..
Gezinin Pattaya Bölümü yakında..

Yazının 3.Bölümü için Tıklayın
Yazının 1.Bölümü için Tıklayın

Bangkok’a tur ile gitmeyecek iseniz, Bangkok Otel Rezervasyonunuzu Booking.com dan yapabilirsiniz…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !