Pattaya Gezi Rehberi
Bangkok’a 155 kilometre uzaklıkta olan Pattaya, Tayland’ın en önemli tatil noktalarından biri.. Bazıları için Asya’nın günahlar şehri. Asya’nın seks turizminin kalbi burada atıyor.. Walking Street, sınırsız gece hayatının olduğu mekanlara ev sahipliği yapıyor.. Sokaklarda barların önünde kızlar yada ladyboylar sizleri mekanlara davet ediyor.  Buraya gelenlerin birçoğu kesinlikle sakin, ailevi bir tatil aramıyorlar.  Pattaya aynı zamanda yakındaki mercan adalarına geçiş noktası durumunda.. Pattaya, genel olarak ününü gece hayatına, go-go barlarına, travesti kabare showlarına borçlu. 

Pattaya City

Credit: journey 2008 @fotolia.com

Pattaya’da tabi ki  sadece bahsettiğim çılgın gece hayatı yok. Pattaya gezilecek yerler konusunda yakın çevresinde birçok alternatife ev sahipliği yapıyor. Bu yakınlarda da tapınaklar, kültürel geziler yapabileceğiniz mekanlar ve harika mercan adaları var.  Şehri gezmeden evvel, Pattaya’ya yakın olan iki muhteşem parkı geziyoruz…


MILLION YEARS STONE PARK


Pattaya’ya yaklaşık 15 dakika mesafede olan Milyon Yıl Taş Parkı , Pattaya’da gezilecek yerler arasında sıralamada öne çıkmakta. Bu park, bir milyon yıl yaşındaki fosilleşmiş ağaçlara, değişik showlar yapılan bir timsah çiftliğine ve hayvanat bahçesine ev sahipliği yapıyor.. 
Doğa severler için oldukça keyifli bir deneyim, gerçekten çok sevmiştim..


BANGKOK 2 119 BANGKOK 2 118

Bu tür showları, sirkleri, hayvanat bahçelerini aslında çok da sevdiğimi söyleyemem…Ne kadar doğru olduğunu bilemem fakat bu tür özel çiftliklerde bazı hayvan türleri koruma altında tutuluyormuş… Umarım öyledir, gönlüm yine de rahatlayamıyor …

BANGKOK 2 150

 

Bebek…Sıcacıktı ve pıt pıt kalp atışlarını hissetmek harikaydı.
 NONG NOOCH TROPICAL GARDEN 

Nong Nooch Tropik Bahçesi, Pattaya’ya yaklaşık 25 dakika uzaklıkta bir vaha..Parkın içinde, yüzlerce  orkide çeşidi, binlerce değişik bitki var. Ayrıca  Thai kültürünü anlatan canlı showları, eğlenceli fil gösterileri ile vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız  bir rota olacak… 

BANGKOK 2 179 BANGKOK 2 188

Filler.. O kadar akıllı hayvanlar ki…

 

BANGKOK 2 171

Ve artık Pattaya zamanı.. Yolda, ekipteki birçok kişi McDonalds görünce aç kalmamak! adına durmak istiyor. Ben yurt dışı gezilerde bu bakış açısını çok anlayamıyorum. Yani her kahvaltıda  illa zeytin beyaz peynir aramak, yoksa burun kıvırmak, ya da her gittiği yerde ‘aç kaldık Allah’tan McDonald’s vardı da…’ mantığı benim gezgin ruhuma ters..Valizlerinde getirdikleri zeytin, peynir ve konserveleri gösteren çift konusunda ise hiç yorum yapamıyorum…Yerel mutfaktan tatmasanız bile – eğer çok uçsuz bucaksız bir yerde değilseniz- dünyanın her yerde ortalama damak tadına uygun şeyler bulmak çok kolay.. Ayrıca, değişik yerleri görmenin, kültürü tanımanın en önemli aşaması değil midir oranın lezzetlerini bir nebze de olsa tatmak?

Benim için burada en ilginç şey tabela 🙂 

Tay Alfabesi ile McDonalds

Tay Alfabesi ile McDonalds


Pattaya’dayız… Plajlarını ve denizini çok beğenmiyorum… Sokaklarda gezinip keşif, alışveriş yapıyoruz. Hava çok sıcak.. Akşama az bir vakit kaldı. Biz, Alcazar Cabaret Show‘a gideceğiz. Alcazar Show, Pattaya bölgesinde yapılan en meşhur travesti kabare showu. Show’da genel ahlak kurallarını! ihlal edecek hiçbir şey yok .. Birbirinden ilginç kostümler, playback şarkılar, koreografi ile olağan bir kabare show. Aslında show güzel olmasına güzel de, esas ilgiyi showda yer alanların hepsinin ladyboy (travesti ve transseksüel) olması çekiyor. Pek inanamıyorsunuz, çünkü doğuştan kadın olandan ayırt etmek gerçekten imkansız….Show çıkışında para karşılığı resim de çektirebiliyorsunuz show yıldızları ile..

Tayland’lılar zaten yapısal olarak narin ve ince.. Ayrıca öğreniyoruz ki ülkede bu alanda  yapılan estetik ameliyatlar dünya çapında meşhurmuş…Her sene Pattaya’da Miss Tiffany Universe adı altında bir travesti- transseksüel  güzellik yarışması da düzenleniyormuş..

Alcazar Show, Pattaya

Alcazar Show, Pattaya

 

Alcazar Show

Alcazar Show

Kostümün bir yarısı erkek, diğer yarısı kadın, dönüşlerde bir kadın ve erkek dans ediyor hissi veriyor.. Değişik bir performans idi..

Show çıkışı Bangkok’a doğru yola çıkıyoruz…Bangkok’ta geçirilecek bir günümüz daha var.

Yazının 2.Bölümü için Tıklayın

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !