gezipaylasim

Vizesiz Yunan Adaları?

Tatil sezonunun başlaması ile birlikte her yerde vizesiz gidilen ülkeler hakkında haberler çıkıyor.
Özellikle de bir taş atımı mesafede olan Yunan Adalarına vizesiz gitmek konusu oldukça ilgi çekiyor. Çevremde, vizesiz Yunan Adaları seyahatleri konusunda bilgi karmaşasının oldukça fazla olduğunu gözlemlediğimden bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim..

Öncelikle, Yunanistan bir Avrupa Birliği ülkesi ve  Schengen ülkeleri vize kurallarına tabidir. Yani bu ülkeye giriş yapabilmek, umuma mahsus pasaport sahipleri için Schengen vizesi ile mümkün. Yeşil pasaportunuz varsa vize uygulaması bulunmuyor. Fakat, Yunanistan ile Türkiye arasında 2012 yılında başlatılan bir proje kapsamında belirli adalara girişte kolaylaştırılmış vize uygulaması bulunmakta.
01.04.2014- 31.10.2014 döneminde de uygulanacak bu proje ile; Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos, Sisam adalarına maksimum 15 gün olmak üzere yapılan turistik seyahatler, Türkiye’den bu adalara sefer yapan Çeşme, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Ayvalık, Kaş, Fethiye’de bulunan aracı tur şirketlerine vize ücreti 35 Euro+ aracı komisyonunu ödemek  ve gerekli evrakların seyahatten 3-4 gün önce teslimi ile mümkün.

Konu ile ilgili Yunanistan Konsolosluğu’nun internet sitesindeki açıklaması şu şekilde;

Türkiye’nin belirli Ege kıyılarından doğu Ege seçilmiş Yunan adalarına kolaylaştırılmış giriş prosedürleriyle kısa süreli turistik seyahatler için geçici projenin 2012 yılında başarılı bir şekilde uygulanmasından sonra, Yunanistan, Avrupa Komisyonu’nun izni ve Türkiye ile yakın iş birliği ile aynı projeyi tekrar etmektedir.

Projenin temel amacı ve konusu, üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’ı hızlı, açık ve kolay bir prosedürle dolaşmalarını olanaklı kılmaktır.

Proje, 2014 yılı Nisan başı ila Ekim sonu arasında uygulanacak olup, vizelerin ülkeye varıldığı zaman tanzim edileceğini öngörmektedir. Vize harcı 35 Euro tutarındadır (Vize Kanunu’nun 16. Maddesi veya AB ile belirli üçüncü ülkeler arasında yapılan Vize Kolaylaştırma Anlaşmaları hükümlerine dayanarak belirli kategoriler için bu tutardan feragat edilebilir).

Proje, aşağıda belirtilen şekilde uygulanmaktadır:
  • Türk normal seyahat belgesi sahipleri  ve aşağıda bahsi geçen bilgileri ibraz etmesi gereken ve vize alma yükümlülüğüne tabi tutulan diğer üçüncü ülke vatandaşları:
– Daha önce vize başvurusunda bulunmamış olmak;
– Ülkeye girişte beklenmeyen durumları doğrulayan müstenit belgeleri teslim etmek; 
– Yasal olarak Türkiye’de yaşamak ve geri döneceğini garanti etmek.
  • Türkiye’nin limanlarından başlayan günlük ve/veya feribotla düzenlenen turlar,
  • Uygun altyapı ve yeterli sayıda personel ve kaynakların bulunduğu, Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos, Sisam gibi Yunan adalarına yapılan seyahatler,
  • Maksimum 15 günlük, sınırlı süreli ve önceden belirlenmiş ve turistik amaçlı seyahatler,
  • Bu projeyi kullanan bütün bireyler, kendi seyahat dokümanlarının oluşturulması veya gösterimine dayanarak kimliklerini doğrulamak amacıyla giriş kontrolüne tabi tutulmaktadırlar.
  • Giriş kontrolleri aşağıdaki hususları içermektedir:
– Halen geçerli ve süresi sona ermemiş bir pasaporta sahipliğin onaylanması, 
– Schengen ülkelerinde gerçekleşen maksimum kalış süresinin aşılıp aşılmadığını onaylamak amacıyla seyahat dokümanı üzerindeki giriş ve çıkış pullarının incelenmesi,
– Planlanan ziyaretin amacına ilişkin olarak tasdik,
– Planlanan ziyaret ve dönüş için gerekli olan yeterli finansal kaynağın bulunmasına ilişkin olarak teyit,
– Kamu düzeni, iç işleri güvenliği, halk sağlığı veya Üye Ülkelerin uluslararası ilişkilerine dair öngörülen şartların yerine getirildiğine dair teyit,
  • Seyahat Dokümanlarına giriş ve çıkışlarda sistematik olarak damga vurulacaktır.
 
 
Gezi Paylaşım’ın Tavsiyesi; Eğer vaktiniz çok kısıtlı değil ise ve ileride de seyahatleriniz olacak ise, vize için normal yollardan konsolosluk veya elçiliğe başvurmanız hem daha uzun süreli vize almanızı, hem de çok girişli Schengen vizesi almanızı sağlayabilir. Bu sayede hem Yunanistan, hem Schengen ülkelerine ileride yapmayı planladığınız seyahatlerde vize için tekrar tekrar masrafınız olmaz. Kapı vizesi, genelde tek veya maksimum 2 girişli oluyor ve maksimum 15 günlük. Bunun karşılığında alınan ücret 35-45 eur arasında  ve acente hizmet bedeli olarak da 20 euro civarı bir ücret alınıyor. 2014 yılı için normal Yunanistan vizesi  60 eur ve Yunanistan resmi aracı şirket hizmet bedeli 60 tl. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.