Skadarsko Jezero- Podgorica-Rijeka Crnojevica-Cetinje-Tivat/2010 5. Bölüm

19.06.2010 Budva- Skadarsko Jezero-Podgorica-Rijeka Crnojevica-Cetinje-5.Bölüm

Bugüne de maalesef ayağımdaki sorunun devam edeceği sinyalleri ile başlıyorum.

Eşim bugünde arabayı tutalım diyor. Hemen İşkodra (Skadar) gölüne gidelim diyoruz, sonrasında da  yol bizi nereye götürürse artık.
33.5 euroya full depo benzin alıyoruz ve ülkemizde kullandığımız benzinin pahalılığı konulu sempozyumu! aramızda yapıyoruz.
Karadağ, doğaya doyulacak ülke. Her yerinde farklı bir güzellik karşılıyor bizi yolumuz boyunca.

 

İşkodra Gölü, Karadağ

İşkodra Gölü, Karadağ

İşkodra gölü, Balkanlardaki en büyük göl ve Karadağdaki dört milli parktan birisi ( Diğer milli parklar Lovcen, Biogradskagora ve Durmitor) Burası gerçekten bir doğa harikası, yemyeşil dağların arasında ucsuz bucaksız sular harika..Burayı günlerce gezmek gerekir toplamda çok büyük bir alana yayılıyor, biz vaktimiz elverdiğince kabaca dolanıp, haritadan başkent Podgoricaya çok yaklaştığımızı görünce, ver elini Podgorica diyoruz.

Podgorica

Podgorica

Podgorica, 2.dünya savaşından sonra 47 yıl boyunca Titograd olarak anılmış, Yugoslav devlet adamı Josip Broz Tito sebebi ile. Türkler ise 1474 te fethetmiş bu bölgeyi.

Podgorica

Biz şehri şöyle bir araba ile turlayıp, Mall of Montenegroyu biraz geziyoruz. Hava bu arada kapıyor.

Podgorica’dan detaylar

Biraz daha orada burada dolaşıp Delta City diye bir alışveriş merkezi görüyoruz, hava da kasvetli, hadi biraz da burayı geziyoruz. İkisinde de farklı bir şey yok, tipik alışveriş merkezi…
Tam çıkarken şiddetli bir yağmur başlıyor. Haritadan bakıp hadi Cetinje’ye gidelim diyoruz. Birkaç kişiye yön soruyoruz ama hepsi ayrı bir yer tarif ediyor, tabela ise bizi sürekli aynı yere atıyor sinir basıyor. Birkaç sefer aynı yeri dolanıyoruz. Tam bu esnada bir polis bizi durdurup evrak soruyor. O bizi anlamaz biz onu anlamaz şekilde anlaşıyoruz, abi Türk olduğumuzu görünce İsmaiiil diyor (artık kimdi İsmail bilmiyoruz, bir tır şöförü filan mı?) bizde gülüyoruz, geç diyor.Yağmur hala devam ediyor.

Yönümüzü nihayet bulunca Cetinje-Niksic yönünde Rijeka Crnojevica tabelasını görüyorum. Burası muhteşem güzellikte bir yer, araştırmalarım esnasında hakkında çok şey okumuş ve resimlerini görmüştüm hemen eşime sap buradan diyorum heyecanla!

 

Rijeka Crnojevica

Rijeka Crnojevica

Şansımıza yağmur duruyor, gök gürültüleri ise ara ara ben buradayım diyor.
Yol boyu Skadar gölünün muhteşem manzaraları bize eşlik ediyor. Bu yol  iki aracın zorlukla geçeceği bir dağ yolu ama dikkatli ve yavaş gittikten sonra sorunsuz.

Rijeka Crnojevica yol kenarı manzarası

Rijeka Crnojevica yol kenarı manzarası

Rijeka Crnojevica, adını 1479 daki Türk akınından kaçarak buraya yerleşen  hükümdar Zeta Ivan Crnojevic’ten alıyor. Yol boyu Stari Most diye bir restoranın reklamı var tabelalarda  ama biz varınca fazla turistik ve müşterisiz buluyoruz.

DSCN0465-1

Poslednja Luka diye bir yeri beğeniyoruz hemen girişte ve yol boyu önlü arkalı geldiğimiz Podgorica plakalı beyaz şık Mercedesli abinin de buraya parkettiğini görünce eşim vardır bir hikmeti diyor, iniyoruz. Burası birkaç masalı çok şirin ve gölü tepeden gören bir yer. Hep yerel insanlar var, turist yok, seviniyoruz çünkü biraz ileride köprünün hemen altındaki kalabalık ve bağırtılı turist grupları ile değil, yerel insanların yediği ortamda olup, onların yediği güzel yemekleri yemek istiyoruz.

 Burada tek sorun, kimse tek kelime İngilizce bilmiyor. Sorun değil bir şekilde anlaşıyoruz ve  buraya özel smoked carp (füme sazan), salata, balık çorba, yerel peynirlerden istiyoruz. Yemekler çok çok lezzetli,   32 euro ödüyoruz (sazan hiç yemeyiz ama burada ne yapmışlarsa bu lezzeti  hiç unutmamak üzere hafızamıza kazıyoruz.)
DSCN0485
El kol hareketleri ile geri dönmeden Budva’ya inebilir miyiz diye soruyoruz abilere, evet diyorlar. Kapı önünde bir adam Podgorica’ya ise beni de atın gibi birşeyler söylüyor ama yönümüz farklı.
Köyü geride bırakıp kendimizi yolun akışına bırakıyoruz, tabela olmadığından nereye çıkarsak artık! Ya Cetinje yönü ya Budva olacak. Budva, anayoldan direkt gidilirse Cetinje’ye yakın. Cetinje yönüne çıkıyoruz, doğru gelmişiz, panaromik şehir turumuzu! bıdık arabamızla yapıyoruz. Kuru ve serin bir hava var Cetinje’de, çok hoş. Bunun sebebi şehrin Lovcen dağı eteklerinde olması ve 680 olan rakımı..
Cetinje'den detaylar

Cetinje’den detaylar

Kilise'den detaylar

Kilise’den detaylar

 Cetinje, Karadağın eski başkenti olduğundan müzeler ve kültürel olarak çok zengin. Bazen Parlemento toplantıları burada yapılıyormuş ve Cumhurbaşkanlığı Konutu da Cetinje’de.
Cetinje Cumhurbaşkanlık Konutu

Cetinje Cumhurbaşkanlık Konutu

Cetinje’ye Budva’dan yeni yoldan, eski Kotor-Njegusi-Cetinje yolundan ve Podgorica yolundan direkt ulaşılabilir.

DSCN0503

Cetinje, rehber kitaplarda Karadağlıların özgürlük vahası olarak geçiyor (Türkler 3 kez saldırmalarına! rağmen, hiç alamamışlar, valla ben kitabın yalancısıyım!)

Cetinje'den detaylar

Cetinje’den detaylar

Gezimizi tamamlayıp yeni yoldan Budva’ya dönüyoruz yine muhteşem manzaralarla. Ayağımın durumuna  teşekkür etmeliyim belki de bu şekilde olmasa idi plajda tembellik kararı almamız çok olası idi, bu güzelliklerden mahrum kalacaktık.

DSCN0803

Budva’ya varınca Old town’da durup Mega Market’e uğruyoruz, yanındaki minik pazardan da incir (1 kg 3 eur)  alıyoruz. Budva’da hava kapalı imiş, plaj işi de yatacakmış meğerse. Saat 18.00 olmuş, eşim çok yoruldu araba kullanmaktan uyuyor biraz. Kalkınca biraz Kamerun-Danimarka maçına bakıyor, ben ise lounge’da internette vakit geçiriyorum.

Saat 10 gibi çıkıyoruz, ayağımın altını bandajlıyorum, sarıp yürüyeceğim artık, gündüz çok yürümediğimden daha iyi sanki.
Old towna yürürken klüpleri kalabalık, ortamı canlı buluyoruz.

Çok aç olmadığımızdan bir pizzacıya oturup bir pizzayı  paylaşıyoruz.(12 eur)

Dönüşte işportacı çocuktan Balkan müzikleri cd’si alıyoruz. Çok güzel çıkıyor müzikler.

Yağmur başlıyor. Üstü kapalı bir yere gidelim diyoruz. Slovenska Plaza’daki mekanlardan birinde canlı yerel müzik var. Çok güzel Balkan ezgileri eşliğinde keyifleniyoruz. Yağmur yağmaya, millet kaçmaya devam ediyor, biz rahatız.(6 euro veriyoruz)
Müzik bitene kadar oturuyoruz. Geç oldu artık yatma vakti.


20.06.2010 Budva-Tivat

Hava çok kapalı. Sabah kahvaltı yapıp arabayı vereceğimiz saate kadar gezmek için çıkıyoruz. Tivat’a gidiyoruz. Tivat, düzenli bir yer beğeniyoruz. Liman ve çevresini biraz geziyoruz. Tivat’ta ayrıca havaalanı da olduğundan tercih edilen bir mekan. Fotoğraf makinemizi almadığımıza kızıyoruz.

 

Otobüs istasyonuna uğrayıp yarın için Dubrovnik biletimizi (13.50 eur kişi başı) alıyoruz.

Güneş nihayet açıyor. Öğlen yemeğimizi otelimizde yiyerek sonrasında  plaja gitmeyi planlıyoruz. Dana madalyon, kuzu pirzola, salata, ev yapımı limonata 18.40 euro. Dana madalyon kocaman 4 parça, pirzola 2 parça. Bu ikisi ile bir aile doyar bence. K2 Lounge’da wireless var, hemen oradan Dubrovnik için araştırma yapıp otel rezervasyonu yapıyoruz. Plaja gitme vakti geldi. 6 euroya şemsiye ve 2 şezlong alıyoruz. Plajda hem dinleniyor hem güzel müzikler dinliyor ve denize giriyoruz. Susayınca  500. ml lik 2 kolayı 1 euroya alınca şaka herhalde diyoruz. Denize ve dinlenmeye doyuyoruz bu arada hava tekrar kapıyor, kalkma vakti geldi. Biz odaya varıyoruz, yağmur başlıyor.

Yağmurun pek duracağı yok, sanki gök delindi. Old town planını değiştirerek otelimizde yiyoruz. 2 kişilik balık tabağı (bence 4 kişi doyar bunlarla), ekstra midye ( bu midye kesinlikle buzara  soslu olandan daha güzel, kendi halinde yapılmış, eşim bayılıyor bu haline),  eşimin tatlı krizi için çikolatalı bir pastaya 30 euro civarı birşey ödüyoruz.

Yağmur gece boyu devam ediyor.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !