gezipaylasim

MİDİLLİ ADASI GEZİLECEK YERLER-LESVOS KASABA VE KÖYLERİ 2.BÖLÜM

MİDİLLİ ADASI GEZİLECEK YERLER

Midilli Adası yazımın birinci bölümde genel olarak Midilli’ye nasıl gidilir, Midilli Adası’nda konaklama, hava durumu gibi detayları vermiştim.Şimdi sıra geldi köy köy, kasaba kasaba Midilli gezi notlarını paylaşmaya.

Yazının üçüncü bölümünde ise Midilli Adası tüm koy ve plajları, Midilli’de denize girilecek yerleri bulacaksınız.

Midilli (Lesvos) Adası’nda gezilecek yerler çok, ada büyük, mesafeler uzak.

Tavsiyem, adayı hakkı ile gezeyim diyorsanız, Midilli tatilinizde mutlaka bir araç kiralamanız olacaktır. Ada genelinde viraj çok, fakat ana yollar genellikle sorunsuz. Ortalama bir Türk şöförün altından kalkamayacağı yerler değil, evelallah:)  Adanın her yerinde  düzenli bir toplu taşım imkanı yok. Mutlaka ama mutlaka ana yollarda(kırmızı işaretli olanlar) kalmaya çalışın, haritaya bakıp, aaa burada da yol var gibi, kestirmeden giderim diye düşünüp  de maceraya atılıp, sonrasında bildiğiniz bütün duaları okurken bulmayın kendinizi 🙂

Midilli Adası Yol Haritası

Midilli Adası Yol Haritası

 

Bende size adayı tanıtırken, Ayvalık Midilli feribotlarının yanaştığı limanın bulunduğu merkez şehir Mytilini’ye mesafesini belirterek ve bölge bölge anlatacağım. Midilli adasında bulunan belediyeler , Mytilini, Molivos(Mythimnia), Eressos-Antissa, Agiassos,Agia Paraskevi,Gera(Yera), Evergetoulas, Thermi, Kalloni, Mantamados,Petra,Plomari,Polichnitos  olarak sıralanıyor.Bunlara bağlı irili ufaklı birçok köy mevcut.

 

Midilli (Lesvos )haritası

Midilli (Lesvos )haritası

 

MYTILINI 

Mytilini, adanın başkenti ve adaya ana varış noktanız. Limanı da içinde barındıran şehir, küçük ama çeşitli zevklere hitap eden taverna, restorant ve kafeleri, ada halkının ve turistlerin alışveriş yapacağı irili ufaklı tavernaları, mağazaları, bankaları, seyahat acentaları, okulları, kültürel aktiviteleri ile her daim hareketli ve canlı.

Mytilini Limanı

Mytilini Limanı

 

Ermou Caddesi, Mytilini’nin ana alışveriş caddesi olup, adanın en hareketli noktalarından.Feribotla limana yanaşırken ihtişamlı kubbesi ile tüm dikkatleri üzerine çeken Agias (Aziz) Therapontas Kilisesi görülmeye değer.

 

Aziz Therapon Kilisesi Midilli

Aziz Therapon Kilisesi Midilli

Mytilini’de tepelere doğru çıktıkça daralan patika yollar, karmaşık sokaklar mevcut. Gezilecek birçok ihtişamlı mimaride kilise ve görülmeye değer güzellikte konaklar ve taş evler, Osmanlı izleri   mevcut. Müze gezmeyi severseniz, merkezden havaalanı yönüne giderken  yaklaşık 4 km. mesafede bulunan Theofilos Müzesi , merkezde ise Arkeoloji Müzesi görülebilir.

Mytilini şehir merkezi konaklama imkanlarına buradan bakabilirsiniz.

ADANIN KUZEY BÖLGESİNDE BULUNAN KASABA VE KÖYLER

MANDAMADOS

Mythilini’ye  36 km mesafede bulunan Mandamados köyü, adını Türkçe’deki Manda kelimesinden aldığı söyleniyor . Geleneksel evleri, seramik ürünleri, zeytinyağı, balı ve  özellikle peynirleri çok meşhur.

Mandamados Midilli

Mandamados Midilli

 

Mantamados Tarım Kooperatifi, tüm adanın en meşhur peynir imalathanesi. Bu bölgede iseniz çeşit çeşit peynirlerden alabilirsiniz. Bölgedeki en meşhur peynir Ladotiri(Kefalaki de deniyor), ama bunun yanında Feta, Gravyer, taze tereyağ da mevcut.

Ladotiri Peyniri Midilli

Ladotiri Peyniri Midilli

Yunanlılar peynir tadımı konusunda çok cömert. Birkaç peynir tadarken karnınızı doyurup çıkabilirsiniz benden söylemesi,vallahi peynir tekerlerinin hiç gözünün yaşına bakmadan tadımlık ikramları sunuyorlar 🙂  Hatta ilk gidişlerimizde biz dur yapma yazık o kadar moduna girip çok gülmüşüzdür kendimize, sonra alıştık 🙂  Sadece burada değil çeşitli seferlerde her gittiğimiz yerden peynir toplayan peynirsever bir aile olarak yazıyorum bunu. Eşim için Yunan Adaları demek bir manada değişik peynirleri eve taşımak demek 🙂

Adanın güney tarafında iseniz Polichnitos’ta da bu kadar kapsamlı olmasa da yeterli bir kooperatif var,  yazıda detayı gelecek Mandamados’a gelemezseniz üzülmeyin peynir alamadık diye 🙂

Mandamados’da ayrıca adanın  en önemli kutsal ziyaret noktası, 18.yüzyıldan kalma Taksiarhis Manastırı bulunuyorBurası, adanın çok büyük ve önemli bir hac yeri. Manastır, başmeleğe adanmış 140 ibadethanenin  merkezi konumunda imiş ve her yıl paskalya bayramının ikinci haftasında düzenlenen panayırda binlerce ziyaretçiye evsahipliği yapmakta ve yıl boyu ziyaretçi ağırlamakta imiş.

SYKAMINIA ve SKALA SYKAMINIA

Sykaminia(Sykamineas ),  Mythilini’ye  46 km mesafede olan geleneksel evleri olan bir dağ köyü. Dünyadaca ünlü Yunan yazar Stratis Mirivilis’in doğduğu yer, köyde bulunan Mirivilis’in  evi  müze olarak gezilebilir. Köye yaklaşık 3-4 km mesafede geleneksel balıkçı köyü  Skala(İskele ) Sykamnia bulunmakta olup, burada bulunan ve Mirivilis’in de yazılarını yazıp gölgesinde dinlendiği bilinen meşhur dut ağacı ve çevresinde  fotoğraf severlere çok güzel pozlar çıkacacaktır.

Skala Sykaminia gerçekten çok keyifli vakit geçirilebilecek sakin, huzurlu, kafa dağıtılacak bir yer ayrıca berrak çok güzel bir denizi de var.  Skala Sykaminia konaklama imkanlarına buradan bakabilirsiniz.

Skala Sykamineas

Skala Sykamineas

 

MOLYVOS (Mythimna )

Molyvos, yada Molivos, isim olarak Mollalar anlamına gelmekte. Yunanistan Cunta döneminde ismi Mythimna olarak değiştirilmiş fakat bu isme halk hiç sahip çıkmamış,  Molyvos ismi yaygın kullanımda. Molyvos, Mythilini’ye 60km uzaklıkta , yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Molyvos için adanın şık turistik başkenti desem yanılmış olmam herhalde. Kalesi, geleneksel mimarisi, şirin ve şık restorant ve kafeleri,  kaliteli turist kalabalığı,  dapdar sokakları, şahane manzaraları, şirin aktif balıkçı limanı ile her zevke hitap eder vaziyette.Molyvos, aynı zamanda Türk turistlerin en yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında.

Molyvos sokaklarının darlığı sebebi ile araç girişlerini kasabanın biraz dışında bulunan park yerlerinde yapmanızda fayda var, inanın o dar yokuşlu sokaklarda araba ile uğraşmak en son isteyeceğiniz şey olacak.

Molyvos Liman çevresi

Molyvos Liman çevresi

Tatilimizin ilk kısmını Vatera’da geçirdikten sonra, Molyvos’ta biz Olive Press Hotel and Apartments‘de konaklama yapacaktık fakat tatilimizden erken dönmemiz gerekti, Molyvos’u günübirlik ziyaret ettik. Bu otelin konumu ve yorumları oldukça iyi, konaklama açısından tavsiye edebilirim . Molyvos’taki diğer konaklama seçeneklerine buradan tıklayabilirsiniz.

Molivos Kalesi

Molivos Kalesi

Molyvos’ta sıra sıra dizilmiş kafelerde oturmak, limandaki tavernalarda akşam yemeği yemek oldukça keyifli. Efe, Molyvos-Anaxos-Petra arası çalışan gezi trenini görünce bayıldı. Eğer vaktiniz kısıtlı yada Petra’ya gidecekseniz her seferinde aracınızı çıkarmayın, bu treni kullanın derim 🙂  Toplam 8 durakta duruyor. Molyvos Liman’dan ve Petra’dan  kalkıyor. Trene binerken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın:) Gidiş geliş 3 eur, eğer sınırsız kullanım isterseniz 5 euro. 0-2 yaş çocuk ücretsiz.  Biletler Molyvos limanda ve Petra’da bulunan gişelerde satılıyor imiş. Biz limanda bir kafede frappe içerken aniden gelen treni görünce apar topar koşarak binmiş ve ücretleri hemen o anda ödemiştik 🙂 Kalkış saatleri, ücret ve duraklar ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gezi biter Efe'den mutlusu yok :)

Tren Molyvos limana geri döner, gezi biter Efe’den mutlusu yok 🙂

PETRA

Mythlini’ye yaklaşık 55 km, Molyvos’a yaklaşık 7-8 km mesafede bulunan Petra, adını Yunanca kaya kelimesinden almakta.  Köyde 35 metre yükseklikte bulunan bir kaya ve onun üzerinde 114 basamak ile ulaşılabilen Panagia Gylkfylousa Kilisesi ( Sevgiyle Öpen Meryem Ana Kilisesi) bulunmakta.

Petra ve meşhur kaya üzerindeki kilisesi

Petra ve meşhur kaya üzerindeki kilisesi

Trafiğin köyün nispeten dışına verilmiş olması ve birçok alanın trafiğe kapalı olması sebebi ile de kalabalık ama huzurlu, şirin, uzun kumsallı, şık ve temiz bir tatil yeri havası var.

petra çarşı mini

Petra, uzun kum sahili, geleneksel mimarisi, şirin kafeleri, turistik konaklama imkanları ile turistlerin oldukça yoğun tercih ettiği yerlerden. Petra konaklama imkanlarına buradan bakabilirsiniz.

 

Petra Sahili Midilli Adası

Petra Sahili Midilli Adası

ANAXOS

Petra’ya yaklaşık 5 dakika mesafede yer alan Anaxos, ufak bir köy. Şirin plajı, tavernaları (yemek yenen ufak restorant) , konaklama imkanları ile tercih edilebilir. Anaxos’da Petra gibi kalabalık olabilmekte. Anaxos konaklama imkanlarına buradan bakabilirsiniz.

MYTHILINI MERKEZDEN ADANIN KUZEY BATI VE BATISI

SIGRI

Mythilini’ye yaklaşık 90 km uzaklıkta olan yaklaşık 1.5 saatte ulaşabileceğiniz Sigri, birçok güzel kumsalı, 17.yy dan kalma Osmanlı Kalesi kalıntıları ile adanın ikinci büyük limanı. Bu limanın, 17 ve 18.yy daki Osmanlı filosuna da zaman zaman ev sahipliği yaptığı bilinmekte.

Sigri’de,  15-20 milyon yıl evveline dayandığı tahmin edilen ve fosil ağaçlardan oluşan, Taşlaşmış Orman Doğal Tarihi Müzesi  bulunmakta.

Sigri Midilli

Sigri Midilli

Sigri’de de birçok otel motel konaklama imkanı mevcut fakat, diğer bölgelere göre oldukça sakin bir lokasyon. Yerel halktan, Sigri’nin adanın en bunaltıcı sıcaklarında bile esintisi ile ferahlatıcı bir havaya sahip olduğu bilgisini aldım.Bölgede, genellikle daha sıcak ev ortamı konaklama, lezzetli yiyecekler (CAVO D’ORO, adadaki en iyi restorantlardan biri olarak birçik yerde karşınıza çıkacak , fakat ben denemedim yorum yazamayacağım  ), özellikle çocuklu aileler için sığ ve adanın diğer yerlerine göre daha tenha plajlar mevcut.

Sigri konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

EROSSOS ve SKALA EROSSO

Mythilini’den 85 km uzakta olan Eressos, doğal güzellikleri, mavi bayraklı harika kumsalı, lezzetli yemekler sunan plaj restorantları , doğal güzellikleri ile adanın en güzel yerlerinden biri.

Fakat, bu bölge en çok antik dönem kadın şair Sappho sebebi ile biliniyor. Sappho, yaşadığı dönemde erkek egemen düzen karşısında duran özgürlükçü bir kadın şair ve  şiirlerini kadınlara övgü şeklinde yazdığı söylenmekte. İngilizce lesbian yani lezbiyen teriminin Yunanca Lesbos (yani Lesbos’lu şaire atfen) kelimesinden türetildiği bilinmekte. Bu sebeple Erosso ve Skala eresso, aile, çoluk-çocuk gibi konukları ağırlamanın yanında,uluslararası ününü gelen kadın konuk profiline borçlu. Bölgede her yıl Eylül ayında Kadın Festivali yapılıyor.

Şair Sappho

Şair Sappho

Fakat bölge hakkında sadece bu ününü yazıp geçiştirmek tamamen haksızlık olur.Bölge eski dönemde hippi, sırtçantalı gezgin, sanatçılara ev sahipliği yapmış, o spirütüel havayı da hala korur gibi. Etrafında sanat atölyeleri, yoga stüdyoları, ucuz fakat oldukça lezzetli yemekler sunan tavernaları, güzel denizi  konaklama imkanları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Skala Eressou konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

 

Skala Eresso sahilinde sıra sıra tavernalar

Skala Eresso sahilinde sıra sıra tavernalar

KALLONI VE SKALA KALLONI

Mythiline’ye 38 Km olan Kalloni ve Kalloni Körfezi, Midilli’de bambaşka bir yere gelmişsiniz hissini yaşayacağınız yerlerden. Kaloni körfezinden  çıkan sardalyanın yüksek mineralli olması sebebi ile  dünyanın en iyileri arasında olduğu söyleniyor ve oldukça lezzetli. Her yıl ağustos ayının ilk haftası civarında Sardalya Festivali düzenlenmekte.

Bunun  yanında özellikle bölgenin yapısı sebebi ile göçmen kuşların geçiş noktalarından olan Kalloni, özellikle bahar aylarında Kuş gözlemciliği ile ilgilenen misafirleri ağırlamakta. Yollarda pembe flamingo tabeleları var, biz göremedik ama tabelasını görmek bile heyecan verdi:)

Skala Kallonis Limandan bir kesit

Skala Kallonis Limandan bir kesit

Skala Kalloni, plaja, limana, kafe ve restorantlara ev sahipliği yapan capcanlı bir merkez. Oldukça geniş kum plajı, sığ denizi var. Kaloni, yapısal olarak korunaklı olması sebebi ile adada bölge olarak da, deniz suyu sıcaklığı olarak da en sıcak yerlerden, bunaltıcı sıcak olabiliyor. Burada denize girmek isteyenlere özel uyarı, körfezin suyu, dibindeki kum ve içindeki zengin bitki örtüsü sebebi ile bulanık . Suya girerken ayağınıza dolanan yosun ve binbir tür farklı bitki örtüsü var. Suyun dibi sanki bir mera ve rahatsız oluyor iseniz ya deniz ayakkabısı giyin ya da burada denize girmeyi unutun 🙂 Efe deniz girişinde yosunlardan kaçmak için bizim kucağa tırmandı, kıyıda keyifle oynadı…

Skala Kalloni Plajında muziplik..

Skala Kalloni Plajında muziplik..

Kalloni ise, adanın tam orta noktasında yolların kesişim noktasında yer aldığından daha bir şehir havasında.

Skala Kalloni konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

ADANIN GÜNEY BATI BÖLGESİ

VATERA

Vatera, Mythilini’ye 50 km mesafede adanın güney kısmında ve 7 km lik sahil şeridi ile adanın en uzun kumsalına sahip köyü. Biz Vatera’da 5 gün kaldık ve hayatımızın belki de en güzel tatillerinden birini geçirdik tanıdığımız güzel insanlar sayesinde . Vatera’da Aphrodite Beach Hotel‘de konakladık. Bunu yazımın ilk bölümünde de  detaylıca anlattığım için burada çok detaya girmiyorum. Çocukla gezdiğimiz için otelin sahildeki trambolin Efe için, sahildeki ağaçlar altındaki restoran ise bizim için keyifle vakit geçirilen bir  yer oldu.

Vatera Sahili Midilli Adası

Vatera Sahili Midilli Adası

Vatera’daki diğer konaklama imkanlarına buradan bakabilirsiniz.

 

Vatera, güzel, mütevazi bir tatil geçirmek için size birçok seçenek sunuyor. Vatera, Molyvos yada Petra kadar büyük bir yerleşim yeri değil, bu sebeple çok  kalabalık olmayan ama yine de yeterli sayıda kafe, beach club , konaklama seçenekleri mevcut.

Vatera Midilli

Vatera Midilli

Vatera bölgesi genellikle günübirlik giden Türk turistlere uzak kalmakla birlikte eğer Midilli’de bir hafta gibi bir tatil planlıyorsanız kesinlikle adanın bu tarafında birkaç gün geçirmeniz için önereceğim adreslerden. Vatera’daki turist profili; Yunan aileler, Kuzey Avrupa ülkeleri ağırlıklı.

Vatera, adanın bu bölgesinde konaklamak için bulunabilecek en güzel yerlerden biri bence, yakın bölgelerdeki yerleri  gezmek için üs olarak kullanabilirsiniz. Plomari, Agiassos, Polychnitou, Lisvori,  kaplıcalar ve daha fazlası.

Vatera adanın aynı zamanda önde gelen balıkçı köylerinden,adanın en lezzetli balık ve ıstakozlarını yiyebilirsiniz.  Bizim kaldığımız Aphrodite Beach Hotel, bu bölgede ev yemekleri, ev yapımı pizzaları, balık ve birçok farklı alternatifi makul fiyatla başarı ile sunuyordu, hem konaklayanlara hem de dışarıdan gelen konuklarına.

Şimdi ise Türk turistler ve bloggerlar tarafından çok bilinmeyen, ayak basılmayan ve bu yazı sonrası ziyaretçisinin artacağına emin olduğum bir yer ve taverna (restorant) daha önereceğim size ;

AGIOS FOKAS

Agios Fokas, Vatera’ya yaklaşık 3-4 km mesafede, tarifi biraz taksici işi olacak ama yazayım 🙂 Vatera’da iken denizi solunuza alıp, sahilden devam edin, sonra  sahil yolunu takip ederek yolun sonundan saga sapın, altından nehir akan bir köprü göreceksiniz, onu geçin, yol bitene kadar dümdüz devam edin 🙂

Agios Fokas Midilli Adası

Agios Fokas Midilli Adası

Agios Fokas‘ta küçük balıkçı limanına inmeden evvel solda, Dionysus tapınağının hemen yakınında bulunan AKROTIRI FISH TAVERN isimli bir restorant var. Sahibi Dimitri balıkçı, mutfak ise hanımına emanet. Fiyatlar makul, hatta bunu yazmayı sevmiyorum hiç ama ülkemize göre oldukça uygun. Taptaze balıklar, harika mezeler ve salatalar ve daha fazlasını sunan bu  aile işletmesinden gerçekten memnun kalacağınızı düşünüyorum. Adanın bu bölgesine sırf Dimitri’nin taze balıkları ve eşinin muhteşem mezelerini tatmak için gelinebilir. Midilli adasında en iyi lakerdayı belki de burada yiyebilirsiniz, ama pancar salatası, cacık (tatziki), taze karides salatası, hamsi (gavros), daha önce hiç biryerde yemediğim değişik bir kabak dolması, ege otları ve çok çok daha fazlası….Eğer bir gün önceden +302252061465 nolu telefonu ararsanız balık çorbası ve başka spesiyaller de hazırlayabilirler. Ben fazla restoran tavsiye etmeyi sevmiyorum ama burayı kaçırmanızı istemem. İtiraf ediyorum, Türkiye’de olsa akın olmasın diye paylaşmayabilirdim burayı 🙂

Agios Fokas, Midilli

Agios Fokas, Midilli

POLICHNITOS

Polihnitos, başkent Midilli’den 45 kilometre uzaklıkta. Bu bölge yemyeşil çam ormanları, zeytinlikler, şifalı sular ve çok güzel sahillerle çevrili.

Vatera yakınında iseniz Polichnitos Kaplıcaları birkaç saat rahatlama için huzurlu bir ortam. Ufak tesisi bulmakta biraz zorlandık. Yolda şu şekil tabela var.

 

Polichnitos Kaplıcalarına giden tabela

Polichnitos Kaplıcalarına giden tabela

Kaplıca minicik birkaç banyo ve bir masaj alanından oluşuyor. Fiyatları oldukça makul(çocuk 3, büyükler 4 yada 5 eur ) hatta orada çalışan kadın İstanbul’da gittiği hamamda verdiği ücreti hala unutamamış, anlattı durdu 🙂

Kaplıcalar Osmanlı döneminden beri aktif

Kaplıcalar Osmanlı döneminden beri aktif

poli havuz

 

 

Kaplıca dış dinlenme alanı

Kaplıca dış dinlenme alanı

Efe, burada çok sevdiği köpek Alex ile oynadı , bahçede dondurma yedi, haaa sıcak kaplıcaya da girdi birkaç dakika da olsa, çok değişik geldi ve keyifli vakit geçirdi.

 

Polichnitos’a yolunuz düşerse burada kadın kooperatifinin ürettiği ürünlerin satıldığı bir yer var, mutlaka uğrayın. Ev yapımı tarhana (bizdekinden biraz kalın, tadı değişik ama lezzetli İstanbul’da pişirdim), peynir çeşitleri, baharatlar , yoğurt, zeytin,reçeller ve daha birçok yerli imalat ürünü ilk elden alabilirsiniz.

polichnitos midilli de peynir durağınız

polichnitos midilli de peynir durağınız

Efe gittiği heryerde bir hediye alıyor :)

Efe heryerde bir hediye alıyor 🙂

PLOMARI

Plomari, Mythilini’nin 40 km güneyinde ve adanın en kalabalık ikinci yerleşim yeri. Plomari, Yunanistan’ın uzo  başkenti olarak ün salan Plomari, oldukça fazla zeytinyağı üretimine de sahip. Burada Barbayanni ve Ouzo of Plomari markalarının fabrikaları var. Hatta, Barbayanni Uzo Fabrikası, uzo müzesi olarak ziyarete açık.

Dar sokaklar, güzel şirin evler, harika manzarası, güzel denizi , kafe, restoran , konaklama imkanları ile Plomari mutlaka görülmeli.

Polomari konaklama seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Plomari, Midilli

Plomari, Midilli

AGIASSOS

Agiassos, Mythilini’den 25 km uzaklıkta, kestane, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı Olympos dağı eteklerinde bulunan geleneksel bir dağ köyü. Dar patika sokakları, seramik , mobilya , oymacılık ve ahşap işçiliği, merkezinde bulunan şirin tavernaları ile bunaltıcı yaz sıcağında size vaha gibi gelecek.

Agiassos Midilli

Agiassos Midilli

 

Yüksekliği sebebi ile en sıcak günlerde bile ferahlatıcı bir ortamı var. Biz Agiassos’ta yemek yiyip vakit geçirmekten,  Efe’nin görür görmez çıldırdığı ahşap trenler ve diğer ahşap ve seramik oyuncaklardan almaktan çok memnun kalmıştık. Çarşısında bal ve çeşit çeşit peynir bulabileceğiniz Agiassos’da, yerel halk, bölgeden topladıkları  kekik, sarıkız, lavanta gibi birçok kurutulmuş otları da satıyor.

agiassos midilli

agiassos midilli

 

Agiassos’ta sonbaharda bir kestane festivali düzenlenmekte imiş.

Agiassos, Yunanistan genelinde Panagia ti Vrefokratousa Kilisesi sebebi ile oldukça meşhur. Her yıl 15 Ağustos’ta, Mythilini merkezden(25 km ) yürüyerek gelen insanlar, hacı olarak ibadette bulunmakta imiş.

agiassos

YERA (GERA ) KÖRFEZİ VE ÇEVRESİ

Midilli Adasının Kalloni Körfezi’nden sonra ikinci körfezi olan Gera Körfezi, Midilli Merkeze 25 kilometre mesafede ve  görülmeye değer manzaralara sahip. Geniş Körfez, küçük girişi sebebi ile yine sardalya ve birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmakta. Yemyeşil ormanlar, geniş zeytinlikler, masmavi bir deniz, şirin minik plajlar…

Bu bölgede yer alan THERMI (THERMA ), yemyeşil ormanlari ile Midilli şehir merkezinden  yaklaşık 12 km. uzaklıkta. Thermi, adanın en bilinen, yoğun ziyaret alan yıl boyu açık  kaplıcalarından birine ev sahipliği yapıyor.  Bu kaplıcanın terasında bulunan kafede oturup, Gera körfezinin muhteşem bir manzarasını seyredebilirsiniz. PAPADOS, geleneksel evleri ile meşhurdur.

Bu çevrede şirin ufak plajlar bulabilirsiniz. PEREMA, adalıların balık yemek için geldikleri minik ve şirin bir yerleşim yeri. Perema’dan Midilli merkeze feribot seferleri de bulunmakta.

Gera körfezi ve çevresindeki konaklama imkanlarına buradan bakabilirsiniz.

Midilli Adası’nda gezilecek yerler bitmez, bu yazı daha da uzar gider,  fakat duyar gibi oluyorum sorularınızı , Midilli Adası’nda denize nerede girilir, Midilli Adası’nın denizi nasıl ?

Yazının birinci bölümünü okumak için buraya tıklayın...

MIDILLI ADASI PLAJLARI çok yakında burada ….

 

9 thoughts on “MİDİLLİ ADASI GEZİLECEK YERLER-LESVOS KASABA VE KÖYLERİ 2.BÖLÜM

 1. Halil GÖNÜL

  Ne güzel oldu benim için, gitmiş kadar keyif aldım. 🙂 kaleminize sağlık.

 2. Senay

  Cok güzel. Defalarca okudum ve ilgilendim Tekrar gonlunuze saglik.Umarim mailimi dogru cevaplamisimdir.Sızı takip etmek isterim

 3. cengiz

  Aklımda olan adalardan biri. Ada’da Barbaros Hayrettin’in ile ilgili bir şey yok sanırım. Gitmek istediğim yerlerden biri.

  Güzel bir rehber olmuş, elinize sağlık

  • gezipaylasim

   Merhaba,
   Çok teşekkür ederim beğenmenize inşallah gideceğiniz yolculuğunuzda faydalı olur.
   Barbaros Hayrettin Paşa’nın doğum yeri Midilli Adası fakat adada ben herhangi bir ize rastlayamadım, rastlayanlar oldu ise yorum yazarsa sevinirim.
   Keyifli geziler

 4. Sabri Koz

  Teşekkürler. Midilli’yi görmek istiyorum. Ağustos’ta çok sıcak olur mu?
  Saygılarımla…

  • gezipaylasim

   Merhaba ,
   Midilli Adasında Ağustos ayı hava durumu ülkemiz Ege kıyılarına benzer seyredecektir yani yaklaşık 30-33 dereceler olacaktır.
   Keyifli geziler dilerim

 5. Ekol Meslek

  Midilliye genel olarak deniz ve yemek tatili için gidiyorsanız hele bir de vizeniz varsa hiç başka yere bakmayın. Siniriniz bozulmadan, kazık yemekten endişe etmeden tatilinizi yapın. Hiç bir şezlonga para vermenize gerek yok. Adanın tüm sahillerinde bir frappe içip tüm gün takılabilirsiniz. Ama yemekler o kadar ucuz ki gün boyunca atıştırmaktan kendinizi alamayacaksınız. Mükellef bir sofra 30-40 euro. Rahat olun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.