Havaalanına Gitmeden Önce

Seyahat planlaması esnasında seçilen havayolu şirketine bağlı olarak rezervasyon aşamasından check-in’e,  kabin bagaj kurallarından, kilo kısıtlamalarına, koltuk genişliklerinden, sunulan ikramlara kadar birçok farklılık bulunmakta. Bir sonraki seyahatinize çıkmadan evvel genel bazı kuralları burada paylaşmak istedim.

HAVAYOLU GÜVENLİK KURALLARINI BİLİN
Havaalanı güvenliğinden geçmek (özellikle de çocuklarla ), oldukça yorucu olabilir. Hazırlıklı olmak bu yorucu süreci biraz azaltabilir. Güvenlik kontrollerinden geçerken bildiğiniz metal eşya, kesici alet  gibi şeylerin yanınızda bulunmaması dışında, çocuklu ailelerin bilmesi gereken en önemli şey, bebeğiniz  arabası ya da araç koltuğu ile beraber kontrollerden geçemeyeceğidir. Arabayı katlayarak güvenlik bandından geçirmeniz gerekir, bebeğinizi kucağınıza almalısınız. Yanınıza alacağınız sıvı veya mama kısıtlamalarını mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. Fakat genel geçer kural, uçuşta yetecek kadar taşımanıza izin verileceğidir. Bazı güvenlik noktalarında mamayı tatmanız istenebilir, itiraz etmeyin.
HAVAYOLU BAGAJ LİMİTLERİNİ BİLEREK YOLA ÇIKIN
 Seyahat Valizi
Yurtiçi ve yurtdışı uçuş olmasına bağlı olarak taşıyabileceğiniz kişi başı bagaj kuralları her havayolunun kendi sitesinde belirtilmiştir. Genellikle tek valizde taşıyabileceğiniz kilo kısıtlamasına da dikket etmekte fayda vardır.
Serbest bagaj taşıma hakkına kayak takımları, snowboard, golf takımları gibi özel spor ekipmanları genelde dahil edilmez, ekstra ücret talep edilir.
Müzik aletleri kabin bağajı ölçülerini aşmıyorsa genellikle ücretsiz taşınır.
Bebeğin de beraber seyahat etmesi halinde bebek pusetleri ücretsiz taşınır. 2 yaşından küçük bebeklerin de havayolu şirketine bağlı olarak değişen kiloda bir bagaj hakkı bulunmaktadır.
Unutmayın; seyahate çıkmadan evvel mutlaka tercih ettiğiniz havayolu firmasının kurallarını mutlaka gözden geçirmek, havaalanındaki kontrol ve bagaj teslim aşamalarını sorunsuz geçirmenizi sağlayacaktır..

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !