KONAKLAMA DOSYASI

Seyahatlerinizde yapacağınız konaklama bir çok farklı faktöre göre değişiklik gösterse de, başlıca konaklama tercihleri genelde nereye gideceğinize, kaç kişi konaklayacağınıza, istediğiniz konfor düzeyine ve tabi ki bütçenize bağlı olarak şekillenmektedir. Herhangi bir tercih yapmadan evvel mutlaka araştırma yaparak yapacağınız seyahat türüne ve tatil anlayışınıza en uygun seçeneği ararken sizlere yardımcı olacak alternatifleri burada paylaşmak istedim.

OTELLER

Otel Konaklama

 

Seyahatlerde en çok tercih edilen konaklama opsiyonudur. Bütçe dostu otellerden 7 yıldızlı otellere kadar konfor ve fiyat anlamında çeşitlilik gösteren birçok seçenek vardır.

Otel seçimi yaparken sıklıkla kullanılan web siteleri;
www.booking.com
www.trivago.com.tr
www.momondo.com.tr
www.expedia.com
www.orbitz.com
www.kayak.com

HOSTEL

hostel

Otellere oranla çok daha ucuz konaklama imkanı sağlayan Hostellerde sadece genç sırtçantalılar kalmıyor. Genellikle banyo ve mutfak kullanımının ortak olduğu hostellerde, özellikle uzun bir seyahat planlıyorsanız oldukça ucuza konaklamanız mümkün.Sosyalleşmek ve dünyanın her yerinden değişik insanlarla tanışma imkanı sunan hostellerde, yatakhane tipi odalardan (dormitorry ya da kısaca dorm), müstakil odalara (private room) kadar çok çeşitli konaklama seçeneğini aşağıdaki sitelerde bulabilirsiniz.

www.hostelbookers.com
www.hostelworld.com

 

COUCHSURFING VE BENZERİ MİSAFİRLİK AĞLARI

living-room-670240_1920

 

Misafirlik ağlarının en bilineni Couchsurfing yada Türkça adıyla Kanepe Sürfü, tanımadığınız bir kişinin evinde ücretsiz konaklama imkanı sunmakta. İlk bakışta güvenlik konusunda tereddüt etseniz de, sistemin kendi güvenlik kuralları var. Ayrıca gittiğiniz ülkenin kültürünü, yaşayışını o insanlar ile bizzat teneffüs etmek inanılmaz bir deneyim.

www.couchsurfing.com
www.hospitalityclub.com
TATİL KİRALAMA

1 odalı stüdyo dairelerden, müstakil evlere, villa ve çiftlik evlerine kadar bir çok konaklama türü mevcut.
Aşağıda en yaygın olarak kullanılan sitelere yer verdim.

www.flipkey.com
www.airbnb.com
www.homeaway.com
www.vacationrentals.com

 

EV DEĞİŞTOKUŞU

Bir seyahate çıkacaksınız ve gideceğiniz yerden biri de sizin şehrinizi ziyaret edecek. Evleri, hatta bazen arabaları değiş tokuş etmeye ne dersiniz? Amerika’da oldukça yaygın olarak kullanılan Home Exchange yada Home Swap sistemi, konaklama kalemini oldukça ucuza getirebilmeniz için bir diğer alternatif.
www.homeexchange.com/tr/
www.homelink.org

Sizler konaklamalarınızda en çok hangisini tercih ediyorsunuz? Hangi kaynaklar aracılığı ile rezervasyon yaptırıyorsunuz?