gezipaylasim

Seyahat Maliyetinde Önemli 6 Kriter

İster iki günlük bir hafta sonu kaçamağı, ister ailecek uzun bir tatil, isterseniz bir yıllık dünya turu planlayın, seyahatleriniz için başlangıçta bütçe belirlemez iseniz, sizi bekleyen nahoş sürprizlere de hazırlıklı olmanız gerekir. İşte 5 adımda seyahat bütçenizi belirlerken dikkat etmeniz gerekenler:
1- Seyahatiniz için Birikim Yapın

seyahat için para biriktirin

İsterseniz sadece seyahatlerde kullanmak için açacağınız bir banka hesabı, isterseniz fazla mesailerden elde ettiğiniz ekstra gelir, isterseniz internet alışverişlerinizden kısıntı yapın. Alışveriş sitelerinde bulunan ünlü bir tasarımı imzasını taşıyan bir çanta fiyatına yurt dışında iki kişi tatil yapmanız işten bile değil!

2-Ulaşımınızı Ucuza Getirin

ucuz ulaşım

ucuz ulaşım

Gideceğiniz yeri belirledikten sonra oraya ulaşımınızdaki tüm kalemleri ucuza getirmek için önceden araştırma yaparak bilet alın veya rezervasyon yapın. Bu, sadece uçak bileti için değil, özellikle yüksek sezonda araba kiralama gibi kalemlerde de  oldukça ciddi bir meblağ kazanç sağlayacaktır. Kalacağınız yere yakın otobüs, metro gibi toplu taşım olanaklarını mutlaka önceden gözden geçirin. Gerekirse daha uzak ama ucuz bir otelde kalın ama metroyu kullanın. Ulaşım fiyatlarını seyahat acentaları ile ve internet üzerinden araştırarak karşılaştırma yapın.

3-Konaklama Masraflarınızı Gözden Geçirin

konaklama
Toplam konaklama bütçenizi belirleyip, gecelik olarak ne kadar ödeyebileceğinize göre alternatifler araştırın.

4-Yemek Bütçenizi Belirleyin

 

cafe
Yemek bütçenizi belirler iken maliyetinizin tamamen tercihlerinize ve tatil anlayışınıza göre değişeceğiniz bilin. Öğlenleri sadece bir dilim pizza mı yiyeceksiniz yoksa kaliteli bir restoranda yemek mi tercihiniz? Çocuklarınız var ise onların beslenme tarzları nedir? Mutfağı olan bir konaklama alternatifiniz var ise kendiniz pişirmeyi tercih ederek sağlıklı ve ucuza yemek yiyebilirsiniz.

5- Gezi Ve Tur Harcamalarınızı Planlayın

 

eğlence parkı
Park, Müze, Gösteri, Plaj giriş ücretleri, günübirlik geziler gibi alanlarda yapacağınız harcamalar hiç de azımsanmayacak rakamlar tutabilir. Yola çıkmadan evvel araştırma yaparak ücretler konusuna hakim olun ve ucuza ya da ücretsiz giriş yapabileceğiniz alternatif eğlenceleri de mutlaka not edin.

 

6-Hediyelik Eşyalar

 

hediyelik eşya
Her gittiğiniz yerden kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşya satın alanlardan iseniz, mutlaka bunun için de bir bütçe ayırın. Sizlerin alışverişi dışında çocuklarınızın da alışverişleri olacaktır, hesaplamalarınızda bunu da göz ardı etmeyin.

 

Sizler, seyahat maliyetlerinizi nasıl hesaplıyorsunuz? Seyahat Bütçenizi belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.