gezipaylasim

Plitvice Gölleri /2009/2.Bölüm

04.o8.2009 Plitvice Gölleri-2.Bölüm

Çok yoğun yağmurlu bir Zagreb sabahına uyanıyoruz ve Plitvicka Jezera‘ ya gitmek için sabah erkenden kalkarak otobüs termaline doğru yola çıkıyoruz. Otel tramvaya çok yakın olduğundan çok yoğun yağmurda yürüyerek durağa gidiyoruz.Yol boyu aklıma bu yoğun yağmur İstanbul’da yağsa olacak trafik keşmekeşi, yerlerdeki çukurlardan ıslanacak ayaklar ve paçalar geliyor, bunların hiçbiri olmadan 6 nolu tramvaya biniyoruz. Otobüs terminalinde kalkış saatini beklerken 2 kahve 2 croissant 1 tatlı pasta (28 kuna) ile kahvaltı ediyoruz.Otobüsümüz geliyor valizleri kişi başı ekstra 7 kuna (1 eur) vererek bagaja veriyoruz. Bu uygulama tüm Hırvatistan Bosna seyahati boyunca devam ediyor bagaj ekstra ücretli.

Otobüs Karlovac üzerinden gidiyor. Zagrep’e 56 km uzakta olan dört nehir üzerine kurulu Karlovac’ta bir mola veriliyor. Rehber kitabımdan , şehrin 1579 da Zrinski ailesinin topraklarına kurulduğu, ismini Habsburg arşidükü 2.Carl dan aldığını ve Osmanlı akınlarına karşı önemli bir savunma noktası olduğunu okuyorum.

Otobüs daha sonra Korana’dan geçiyor.Eski evlerin aralarından mini şelaler akıyor, aralarda durgun sular var. Muhteşem güzellikteki yerden fotoğraf çekemeden hızla geçiyoruz.

Otobüs yolculuğu sırasında şöförle muavin diyeceğim arkadaşın konuşma performasına hayran kalıyorum. Bir saniye susmadan süren yüksek sesli  konuşma yolculuk sonuna kadar devam ediyor.
Seyahat sonunda milli park içinde kalacağımız otelin ( kominist dönemden kalma bi gençlik kampı izlenimi ediniyorum !) yerine uygun olarak ikinci kapıda iniyoruz. Plitvice için iki giriş kapısı var ve ikisi arası ciddi bir mesafe bulunmakta, dolayısı ile eğer konaklama park içinde bir otelde ise, dikkat etmekte fayda var. Yoksa valizleri uzun bir süre taşımak zorunda kalabilirsiniz!
 plitvicewm2
Park içinde üç konaklama tesisi var.Yakınlarda ise birçok ev pansiyonu, oda (sobe) bulunabilir.Biz işimizi şansa bırakmamak için rezervasyonu Türkiye’de iken yapalım dedik ve mütevazi kamp şartlarındaki  Bellevue Hotel’de yer bulabildik. Eşyaları bırakıp hemen park girişine gidip biletlerimizi aldık. Parkta birçok rota var, vaktinize göre birini seçip o rota doğrultusunda dolaşabiliyorsunuz. Biz H rotası olan 4-6 saatlik rotayı seçtik. Saat 12.00 gibi otobüs bizi başlangıç noktasına bıraktı.
 plitvice gölleri
 plitvicewm10
İnanılmaz renkler, muhteşem doğa, yeşil mavi sular derken kalbimiz daha hızlı atmaya başladı. Ben internetten görüntülere bir nebze aşinayım ama eşimin tepkilerini heyecanla izlemek beni çok mutlu etti.
 plitvicewm7
Yaklaşık 2.5 saatlik bir yürüyüş sonrası Kozjak gölü üzerinden tekne ile aşağı göller (lower lakes) bölgesine gidiyoruz. Buradaki piknik ve yemek alanında birşeyler yiyip gezimize devam etmek istiyoruz ama yağmur yağmaya başlıyor fakat 10 dk. sonra güneş açıyor rahatlıyoruz.
Yiyecek olarak piliç çevirme alacağız, uzun bir bekleyiş sonrası bizim tekirdağ sos benzeri sosla servis edilen piliçler lezzetli ve porsiyonlar büyük..Keyfimiz yerinde derken bir yağmur bastırıyor,  koşarak bir saçak altına sığınıyoruz. Beklemekten başka çare yok ama yağmur durmuyor bir ara yarı ıslak bir yer bulup orada yemeği bitiriyoruz.

Daha lower lakes denen aşağı gölleri göremedik görevliye soruyoruz bu yağmurda tavsiye etmem deyince büyük bir hayalkırıklığı oluyor ..Biraz hediyelik eşya dükkanında oyalanıyoruz ( bir kitap 60 kn ve bizim koroplast çöp poşetlerden bozma iki yağmurluk!  alıyoruz 34 kunaya)   ama yağmur aman vermiyor, vazgeçiyoruz ve gezebildiğimiz kısım için şükür deyip otele dönmek üzere aynı yolu tekne ile dönüyoruz.

plitvicewm9

plitvicewm4

 

Odamızda biraz vakit geçirdikten sonra  dışarıya çıkıyoruz, yağmur hala ara ara devam ediyor. Parkın içinde Poljana restorantta birşeyler yiyelim dedik ama in cin top oynuyor yemekleri de pek beğenmeyince parktan çıkıp anayol karşısında ızgara yapan biryerlerde birşeyler atıştırıyoruz, keyifle sohbete dalıyoruz. Planımız, hava müsade ederse yarın sabahtan lower lakesi gezip öğleden sonra rotamızı Split‘e çevirmek..

 Plitvicka Jezera ve yakınındaki tüm konaklama seçeneklerine Booking.com dan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.